Wszystko, co musisz wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych

Wszystko, co musisz wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych

Pigułki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. W zależności od rodzaju są one dedykowane kobietom w różnym wieku i o różnych potrzebach. Ich właściwy dobór wymaga jednak dokładnego wywiadu lekarskiego i badań diagnostycznych, które wyeliminują możliwe skutki uboczne. Zastanawiasz się nad przyjmowaniem hormonów? Przeczytaj, jak dobrać pigułki antykoncepcyjne i o czym pamiętać podczas ich przyjmowania.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Jednoskładnikowe

Tabletki jednoskładnikowe – tzw. minipigułki – zawierają tylko progestagen, nie ma w nich natomiast estrogenu obecnego w tabletkach dwuskładnikowych. Ich działanie polega na zwiększeniu lepkości i zagęszczeniu śluzy szyjki macicy, który staje się mniej przepuszczalny dla plemników. Ich długie stosowanie prowadzi z kolei do hamowania procesu jajeczkowania.

Minipigułki są przeznaczone dla kobiet, które nie mogą stosować tabletek dwuskładnikowych – palących papierosy, chorych na cukrzycę i młodych matek. Są również wskazane dla pań, u których pigułki dwuskładnikowe wywołują uporczywe skutki uboczne.

Jak brać tabletki antykoncepcyjne? W przypadku tego rodzaju pigułek pierwsze opakowanie należy rozpocząć wraz z rozpoczęciem cyklu miesiączkowego i codziennie zażywać po jednej tabletce. Bardzo ważne jest, aby ściśle przestrzegać pory przyjmowania hormonów – już czterogodzinne opóźnienie może bowiem skutkować zapłodnieniem. Efekt antykoncepcyjny uzyskuje się po 14 dniach zażywania mini pigułek. Do tego czasu pamiętaj o stosowaniu dodatkowej metody, która zabezpieczy cię przed niechcianą ciążą.

Dwuskładnikowe

Tabletki dwuskładnikowe zawierają dwa rodzaje hormonów – progestageny i estrogeny. W zależności od dawki hormonów można podzielić je na:

  • tabletki jednofazowe, które zawierają taką samą dawkę hormonów
  • tabletki dwufazowe, gdzie pierwsze pigułki zawierają estrogeny, a kolejne oba hormony
  • tabletki trójfazowe, które zawierają trzy różne dawki hormonów.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Działanie tabletek dwuskładnikowych polega na zagęszczeniu śluzy szyjki macicy, zahamowaniu owulacji i uniemożliwieniu zagnieżdżenia się komórki jajowej w przypadku zapłodnienia. Ponadto zmniejszają one krwawienie miesiączkowe i regulują cykle menstruacyjne. Ich stosowanie obniża również ryzyko zachorowania na nowotwory piersi i jajnika, osteoporozę i ciążę pozamaciczną.

Przyjmowanie tabletek dwuskładnikowych rozpoczyna się w pierwszym dniu cyklu. Kolejne pigułki antykoncepcyjne należy zażywać codziennie, najlepiej o stałej porze, jednak kilkugodzinne opóźnienie nie ma wpływu na ich skuteczność. Po 21 dniach należy zrobić 7 dni przerwy, podczas których zazwyczaj pojawia się krwawienie. Następnie rozpoczyna się kolejne opakowanie.

Jak dobrać pigułki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne dobiera lekarz ginekolog, który decyduje jakie tabletki antykoncepcyjne będą najlepsze dla pacjentki. Przeprowadza on wywiad medyczny i daje skierowanie na ewentualne badania, aby zobaczyć, czy pacjentka nie ma przeciwwskazań do stosowania hormonów. Co może być przeciwwskazaniem do przyjmowania pigułek? Antykoncepcji hormonalnej nie powinny stosować kobiety chorujące na nadciśnienie tętnicze, nowotwory, depresję, migrenę i zaburzenia lipidowe.

Czy tabletki antykoncepcyjne są skuteczne?

Jeśli stosujesz je prawidłowo, są one jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. W przypadku dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych wskaźnik Pearla, który określa ich skuteczność, wynosi 0,1. Z kolei skuteczność tabletek jednoskładnikowych to 0,5. Dla porównania skuteczność prezerwatywy wynosi aż 3,0.

Jakie są skutki uboczne przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych?

Niestety pigułki antykoncepcyjne mogą powodować również uciążliwe skutki uboczne, a nawet zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre choroby – między innymi zakrzepicę, raka szyjki macicy i raka sutka. Ich przyjmowanie może również powodować trądzik, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, bóle głowy i zmniejszenie libido. Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, zgłoś się do lekarza. Być może trzeba zmienić rodzaj tabletek lub wykonać dodatkowe badania, które pozwolą wyeliminować niektóre z nich.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz