Wszystko, co musisz wiedzieć o szczepieniu psa

Wszystko, co musisz wiedzieć o szczepieniu psa

Najważniejsze w dbaniu o pupila jest nie tylko prawidłowe odżywianie dostosowane do wieku i wagi psa, ale także troska o jego zdrowie. Regularne wizyty u weterynarza to obowiązek każdego właściciela czworonoga. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lub adopcją pupila, sprawdź, które szczepienia są obowiązkowe, a które rekomendowane przez lekarzy. Dowiedz się, kiedy należy szczepić psa.  

Jakie szczepienia dla psa są zalecane?

Szczepienia według WSAVA – Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt można podzielić na zasadnicze, dodatkowe i niezalecane.

Do szczepień zasadniczych zaliczane są szczepienia przeciwko wściekliźnie, nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha. Lekarze radzą, by zaszczepić każde zwierzę, ponieważ choroby te są groźne dla życia i zdrowia.

Dodatkowe szczepienia psów obejmują choroby, na które narażone są tylko niektóre psy – boreliozę, leptospirozę, dermatofitozę. Weterynarz bierze pod uwagę stan zdrowia lub określony tryb życia zwierzęcia, np. czy jest to pies myśliwski, czy przebywa w schronisku, czy pochodzi z hodowli itd.

Ostatnia grupa to szczepienia niezalecane, które dotyczą takich chorób jak koronawiroza i lamblioza. Są to choroby rzadko spotykane lub o łagodnym przebiegu. Nie ma zaleceń, które wskazywałyby na obligatoryjnie szczepienie psa.

Czy szczepienie psa jest obowiązkowe?

Obowiązkowe jest tylko coroczne szczepienie psa przeciwko wściekliźnie. Po wykonanym zabiegu otrzymasz od weterynarza wpis do książeczki zdrowia psa. Takie zaświadczenie jest potrzebne w razie kontroli.

Pamiętaj, to bardzo ważne szczepienie! Każdy właściciel czworonoga musi wiedzieć, że wścieklizna jest chorobą wyjątkowo niebezpieczną nie tylko dla zwierząt, ale również ludzi. Jest to choroba zakaźna, zagrażająca życiu.

Najważniejsza jest profilaktyka. Każdy przypadek pogryzienia przez psa musi zostać zgłoszony. Zwierzę zostaje wówczas poddane kwarantannie, a jeśli w tym czasie pojawią się objawy wścieklizny, niestety zostaje uśpione.

Według art. 85., ustęp 1 Ustawy o Ochronie Zdrowia Zwierząt oraz Zwalczaniu Chorób Zakaźnych Zwierząt z 11 marca 2004 roku kara za nieszczepienie psa to 30 dni aresztu dla właściciela i grzywna nawet do 5 tysięcy złotych.

Kiedy szczepić psa?

Pamiętaj, by szczepienie szczeniaka czy dorosłego już psa nie było tylko rutynowym zabiegiem. Przed wykonaniem zastrzyku weterynarz powinien dokładnie przyjrzeć się twojemu pupilowi.

Przed zaszczepieniem pies musi:

  • być przebadany – lekarz musi potwierdzić, że pies jest zdrowy, nie choruje na cukrzycę, niewydolność wątroby czy nerek;
  • być odrobaczony – odrobaczenie musi być wykonane min. 10 dni przed szczepieniem;
  • mieć co najmniej 6 tygodni.  

Weterynarz powinien przeprowadzić krótki wywiad – zapytać o tryb życia naszego pupila, dowiedzieć się, czy ma na co dzień kontakt z innymi psami. Na tej podstawie lekarz zdecyduje, które szczepienia są rekomendowane, np. dodatkowe szczepienie na boreliozę. Pamiętaj również, by powiedzieć o wystąpieniu ewentualnej reakcji alergicznej w przeszłości.

Kalendarz szczepień psa

  • 6 tydzień – parwowiroza, nosówka
  • 9-10 tydzień – parwowiroza, nosówka, choroba Rubartha
  • 12-16 tydzień – wścieklizna
  • 1 rok życia - parwowiroza, nosówka, choroba Rubartha, wścieklizna

Jak często szczepić psa? Po 12 miesiącach należy wykonać zwykle szczepienie przypominające, a kolejne dawki są uzależnione od zaleceń weterynarza. Psa przeciwko wściekliźnie należy szczepić co roku.

Jak długo ważne jest szczepienie psa? Szczepienie na wściekliznę jest ważne tylko przez rok! Pozostałe szczepienia należy wykonywać co 3-4 lata.

Po zabiegu możliwe są reakcje alergiczne ze strony układu pokarmowego, skórnego i oddechowego. Pies może być osłabiony przez dwa tygodnie. Wtedy powinno się ograniczyć kontakt z innymi zwierzętami ze względu na ryzyko infekcji.

Ile kosztują szczepienia psa?

Sprawdź, ile wynoszą koszty wybranych szczepień. Ceny zależą zwykle od wyboru weterynarza i lokalizacji gabinetu.

  • Ile kosztuje pierwsze szczepienie psa? Pierwsze szczepienie psa na nosówkę i parwowirozę kosztuje od 25 do 50 zł.
  • Ile kosztuje szczepienie psa na wściekliznę? Za szczepienie przeciwko wściekliźnie zapłacisz od 20 do 50 zł.
  • Ile kosztuje szczepionka wieloskładnikowa? To koszt od 60 do 100 zł.

Źródło: WSAVA

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz