Artykuł sponsorowany

Wszechstronny element drewniany. Charakterystyka kantówki

Wszechstronny element drewniany. Charakterystyka kantówki

Kantówka to jeden z popularniejszych elementów drewnianych, wykorzystywanych przy wznoszeniu konstrukcji budowlanych – budowie szalunków, zabezpieczaniu fundamentów czy wykopów. Produkty tego typu są też dedykowane producentom stolarki otworowej, zajmującym się wyrobem okien oraz drzwi. Kantówka sprawdza się również przy budowie ogrodów, zwłaszcza w zestawieniu z deską elewacyjną tego samego gatunku.

Z jakiego drewna wykonuje się kantówki?

Kantówki to wyroby w pełni uniwersalne, możliwe do wykonania z niemal każdego typu drewna. Przyjmują formę czterokątnych listew. Na rynku funkcjonują zarówno kantówki z szerokiej gamy drewna rodzimego (np. popularny świerk polski czy sosna), jak również wyjątkowo wytrzymałych gatunków egzotycznych (m.in. azjatyckie meranti, choć coraz szerzej rozpowszechnione są kantówki z mahoni afrykańskich i z modrzewia syberyjskiego).

Różnice między kantówką, a klejonką

Wyróżniamy kantówki lite oraz łączone warstwowo, przy pomocy kleju wodoodpornego (potocznie określa się je jako klejonki). Zastosowanie takiego spoiwa dodaje walorów wytrzymałościowych i sprawia, że elementy cechują się niezawodnością użytkową niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy wiatr. Drewno pozostawione na zewnątrz można oczywiście dodatkowo zaimpregnować, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia bądź całkowitego zniszczenia poszczególnych kantówek/klejonek.

W jakich wymiarach mogą występować kantówki?

Większość kantówek jest dostępna do nabycia w długościach handlowych, liczących zwyczajowo od jednego do kilku metrów. Często istnieje możliwość zamówienia elementów na wymiar z opcją ich bezpośredniego docięcia. Przed złożeniem zamówienia, warto zainteresować się ofertą danego zakładu tartacznego. Najlepsze zakłady są w stanie obrobić drewno do tego stopnia, by zyskało idealnie gładką powierzchnię. Ciekawym asortymentem kantówek i innych elementów drewnianych dysponuje m.in. firma Trans-Trak z Tenczyna.

Kiedy warto skorzystać z kantówek?

Wysokiej klasy kantówki to wyroby z kategorii must have w sytuacji, gdy planujemy wznoszenie drewnianych konstrukcji szkieletowych takich jak altany czy domki letniskowe. Klasyczna kantówka sprawdzi się również jako materiał na tarasy, pergole czy ławy. Jeżeli nie wiemy, czy dane elementy okażą się dla nas użyteczne, najlepiej skonsultować się ze specjalistami z branży. Fachowcy firm oraz zakładów tartacznych dysponują tak szerokim wyborem drewna, że z pewnością znajdą odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz