Artykuł sponsorowany

Współpraca z radcą prawnym przy rozwodach

Współpraca z radcą prawnym przy rozwodach

Liczba orzeczeń w sprawach rozwodowych w Polsce każdego roku wzrasta. Najwięcej z nich dochodzi wśród par z mniejszym niż 5 lat stażem małżeńskim, a za najczęstsze przyczyny rozpadu pożycia małżeńskiego podaje się niezgodność charakterów, zdrady, czy też alkoholizm. Prawo polskie umożliwia wystąpienie o rozwód z orzekaniem o wyłącznej winie współmałżonka, bądź też bez takiego orzeczenia. W obu przypadkach ważna jest jednak pomoc radcy prawnego.

Radca prawny – przygotowanie do procesu sądowego

Pierwszym zadaniem radcy prawnego przy sprawach rozwodowych jest ustalenie z klientem strategii działania podczas procesu. Ważne jest zebranie materiału dowodowego, a także określenie, jaki klient ma cel. Istotne jest bowiem określenie bilansu zysku i strat z danego posunięcia prawnego, zwłaszcza w przypadku wnoszenia pozwu o rozwód z orzekaniem o wyłącznej winie współmałżonka. Aby sąd obciążył odpowiedzialnością za rozkład pożycia tylko jedną stronę, należy udowodnić swoją rację. To może zaś często mieć szersze konsekwencje związane z wychowaniem wspólnego potomstwa, czy nawet wniesieniem sprawy karnej o przemoc w rodzinie. Ważne jest zatem dokładne przygotowanie się do sprawy wraz z radcą prawnym, który również zajmie się sporządzeniem i dostarczeniem do sądu pozwu. Pozew powinien zawierać odpowiednie wnioski dodatkowe, takie jak: wniosek o możliwość wyłącznego korzystania ze wspólnego mieszkania na czas rozstrzygnięcia sądowego, wniosek o przyznanie wyłącznej opieki nad dzieckiem, czy też wniosek o ustalenie osobistych kontaktów z dzieckiem, wniosek o dokonanie podziału majątku wspólnego małżonków, wniosek o zasądzenie na rzecz powoda kosztów procesów, wniosek o zasądzenie od pozwanego alimentów na rzecz dzieci, czy także wniosek o zasądzenie od pozwanego alimentów na rzecz drugiego małżonka.

Zastępstwo procesowe

Drugim etapem pomocy radcy prawnego przy rozwodach jest pomoc podczas każdej  rozprawy sądowej, aż do wydania prawomocnego wyroku. Ważne przy tym jest to, że nasz pełnomocnik w celu udowodnienia stanowiska może składać wnioski dowodowe w imieniu swojego Klienta, np. powoływać świadków, przedstawiać dokumenty, wnosić o powołanie biegłych sądowych. Dobry radca prawny zadba o to, aby skutecznie reprezentować stronę podczas każdej rozprawy. Istotne jest też odpowiednie podejście psychologiczne, które dzisiaj jest bardzo ważne podczas spraw sądowych.

Dalsze prowadzenie sprawy

Ogłoszenie wyroku orzekającego rozwód nie musi wiązać się z końcem współpracy z radcą prawnym. Wręcz przeciwnie - ważne, aby pomagał on nam w egzekwowaniu alimentów na rzecz dzieci, czy też przysługującej części majątku wspólnego. Wielokrotnie sprawy te są rozstrzygane na drodze mediacji i negocjacji, czasem jednak należy przeprowadzić osobne postępowania sądowe – o podział majątku. Szczególnie ciężkie mogą być również spory o podział majątku w postaci udziałów w prowadzonych podmiotach gospodarczych. Warto zatem zawsze współpracować z ekspertami prawa cywilnego, rodzinnego i gospodarczego. Takimi specjalizacjami zajmuje się między innymi radca prawny Agnieszka Stępień, która swoją kancelarię prowadzi w Pabianicach.

Opracowanie:
Pabianice, Orla 10/12 lok. 23
tel. 691 868 894
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz