Materiał Partnera

Współpraca z firmą zewnętrzną w zakresie kadr i płac

Współpraca z firmą zewnętrzną w zakresie kadr i płac

Obsługa księgowa, prawna czy kadrowo-płacowa przedsiębiorstwa przez firmę zewnętrzną to już dzisiaj nic nowego. Najczęściej z powodu ciągle zmieniających się przepisów, a także kosztów związanych z utworzeniem miejsca pracy dla własnej księgowej, kadrowej i prawnika, pracodawcy decydują się na pewne oszczędności. Zwłaszcza dotyczy to małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie każdy pracownik zajmujący się podstawową działalnością firmy jest ważny.

Zalety outsourcingu kadrowo-płacowego

Działanie polegające na zleceniu innej firmie obsługi pewnych zadań, nazywane jest z angielska outsourcingiem. Outsourcing jest coraz bardziej popularny wśród firm zatrudniających do 50 osób, a nawet w tych, gdzie pracuje prawie 200. Najczęściej na zewnątrz zlecane są usługi księgowe dla firm, czyli prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, bądź nawet prowadzenie pełnej księgowości. Usługi prawne też zwykle przejmują kancelarie. Jeśli chodzi o usługi z zakresu HR, czyli – też z angielskiego – human resources – jest to nieco rzadsze, ale również pracodawcy, zwłaszcza w większych miastach, chętnie korzystają z pomocy firm zewnętrznych odnośnie rekrutacji i szkoleń, a także administrowania wynagrodzeniami i danymi kadrowymi. Decyzja o zawarciu umowy o zewnętrzną obsługę kadrową i płacową to wiele korzyści dla firmy. Opłaty za korzystanie z takich usług są o wiele tańsze, niż koszt zatrudnienia osoby pełniącej tę funkcję na stałe, a ponadto pracodawca nie musi się martwić o nieobecność pracownika podczas urlopu czy zwolnienia – kontakt z drugą firmą jest możliwy w każdej chwili. Ponadto firma, której podstawową działalnością są właśnie zagadnienia dotyczące zasobów ludzkich, na bieżąco zna przepisy i wszelkie zmiany dotyczące ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Jeszcze jedną korzyścią, ale tu już dotyczącą wyłącznie księgowości, jest ponoszenie przez biuro rachunkowe odpowiedzialności za ewentualne błędy w prowadzeniu ksiąg. Biuro takie posiada zwykle ubezpieczenie od takich pomyłek, więc zarówno przedsiębiorca, jak i jego księgowość, są zabezpieczeni.

Odpowiedzialność pracodawcy w sprawach kadrowych i płacowych

Trochę inaczej wygląda to w stosunkach pomiędzy właściwym pracodawcą, a firmą zajmującą się outsourcingiem płacowo-kadrowym, zwłaszcza w odniesieniu do odpowiedzialności wobec pracownika. W przypadku kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy, biuro rachunkowe Duo-Tax musi jedynie dostarczyć wszelką dokumentację. Jeśli jednak PIP stwierdzi konieczność nałożenia mandatu – nakłada go na pracodawcę. Także wszelkie zeznania przed sądem składa pracodawca, nie zaś przedstawiciel biura rachunkowego. Dlatego bardzo ważne jest by prawidłowo skonstruować umowę o przekazaniu spraw kadrowo-płacowych firmie zewnętrznej.

Opracowanie:
Piaseczno, Młynarska 39 lok. 7A
tel. 790 290 832
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz