Artykuł sponsorowany

Współpraca podmiotów gospodarczych z zewnętrznymi biurami rachunkowymi

Współpraca podmiotów gospodarczych z zewnętrznymi biurami rachunkowymi

Specyfikacja dzisiejszego otwartego rynku wyróżnia między innymi tak zwane usługi outsourcingowe. Jednym z najbardziej popularnych sektorów tego typu aktywności gospodarczych są usługi oferowane przez biura rachunkowe. To właśnie korzystanie z zewnętrznych biur rachunkowych pozwala na oszczędność pieniędzy, zasobów ludzkich, a także czasu. Największą zaletą zewnętrznych biur rachunkowych jest kompleksowa znajomość prawa skarbowego i pełne skupienie na bieżących sprawach księgowo-rachunkowych danej firmy. To znacznie bardziej wydajny model niż prowadzenie oddzielnych, firmowych działów kadrowych i finansowych.

Obowiązki biura rachunkowego

Przy korzystaniu z usług biur rachunkowych ważne jest jasne określenie zakresu kompetencji. Może to być zarówno powierzenie całej księgowości i rachunkowości, jak i stała współpraca w związku z jednym, bądź kilkoma działaniami. Warto wiedzieć, że profesjonalne biura rachunkowe takie jak Debet. Biuro rachunkowe. Teresa Janeczek są w stanie zaoferować kompleksowe usługi w zakresie: prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów oraz rozliczeń podatkowych, przygotowania raportów dla ZUS, sporządzania rozliczeń statystycznych i inwentaryzacji środków trwałych. Najlepsze biura rachunkowe są również otwarte na szerokie doradztwo podatkowe i finansowe. Warto skorzystać z tego typu usług. Biura rachunkowe świetnie odnajdują się w analizach rynkowych różnych branż, w świecie giełd, a także kredytów. Doradztwo biur rachunkowych obejmuje między innymi:

  • tworzenie wniosków kredytowych,
  • tworzenie raportów finansowych i analiz opiniujących sytuację finansową firmy,
  • proponowanie nowych rozwiązań finansowych – wskazywanie błędów choćby przy organizowaniu produkcji, czy oferowaniu usług,
  • reprezentowanie interesów klienta w urzędach, a także przy negocjacjach handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi,
  • wskazywanie kierunku rozwoju firmy pod względem ekonomicznym (finansowym).

Sprawy kadrowe i płacowe

Bardzo często podmioty gospodarcze wykorzystują umiejętności biur rachunkowych w związku ze sprawami kadrowymi i płacowymi. Jest to duże odciążenie dla firm – dzięki temu obniżają one nakład czasowy pracy swoich działów rachunkowych, które obsługują sprzedaż, handel czy różnego rodzaju umowy. Sprawy kadrowe mają związek głównie z prowadzeniem ewidencji czasu i płac pracowników, ale nie znaczy to, że na tym kończy się kompetencja biura rachunkowego. Działaniami kadrowymi są:

  • prowadzenie akt osobowych pracownika zgodnie z obowiązującymi przepisami – sporządzanie dokumentów rozwiązywania i nawiązywania stosunków pracy,
  • sprawy urlopów wypoczynkowych, macierzyńskich i chorobowych,
  • wydawanie pracownikom niezbędnej dokumentacji przebiegu zatrudnienia,
  • prowadzenie akt badań lekarskich i szkoleń bhp,
  • sporządzenie regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
  • tworzenie dokumentacji pracowników w celu ustalenia kapitału początkowego,
  • konsultacje przy kontrolach (PIP i ZUS).

Do najbardziej czasochłonnych zadań biur rachunkowych zalicza się jednak sprawy płacowe takie jak sporządzanie list płac w ramach wszystkich rodzajów umów, wykonywanie i przesyłanie do ZUS miesięcznych deklaracji rozliczeniowych, a także obsługiwanie pracowników w związku z rocznymi informacjami dochodowymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz