Artykuł sponsorowany

Wspólnie z Eskulapem stosujemy profilaktykę cukrzycy typu 2

Wspólnie z Eskulapem stosujemy profilaktykę cukrzycy typu 2

WHO, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i diabetolodzy zgodnie biją na alarm. W latach 2013 – 2018 zachorowalność na cukrzycę w Polsce wzrosła o 13,7% i nie jest to wynik zmian demograficznych. Chory jest już co 11 Polak, a dane te dotyczą wyłącznie osób zdiagnozowanych. Ponadto 90%-95% zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2, dlatego skupimy się na profilaktyce tego typu.

Co to jest cukrzyca typu 2?

Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się niedoborem insuliny lub insulinoopornością. Jej przyczyną są głównie uwarunkowania genetyczne oraz nieprawidłowy tryb życia. Cukrzyca typu 2 przez lata może rozwijać się niezauważona – organizm stopniowo traci zdolność do utrzymywania stałego poziomu glukozy we krwi i choroba w pełni rozwija się najczęściej po 40. roku życia.

Objawy cukrzycy typu 2

Objawy cukrzycy typu 1 i 2 są podobne, choć przy cukrzycy typu 2 pojawiają się rzadziej i raczej stopniowo. Do głównych symptomów, które powinny nas skłonić do wizyty u diabetologa należą:

  • wzmożone pragnienie,
  • częstomocz,
  • częste infekcje skóry (w tym grzybicze),
  • utrudnione gojenie się ran,
  • nieuzasadnione przybieranie na wadze,
  • apatia, zmęczenie,
  • wahania nastrojów.

Jak zapobiegać cukrzycy typu 2?

Wprawdzie nie mamy wpływu na pakiet genów, jaki otrzymamy, ale możemy decydować o swoim stylu życia. Specjaliści z Centrum Medycznego Eskulap wraz z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym zwracają szczególną uwagę na profilaktykę cukrzycy typu 2. Niezależnie od uwarunkowań genetycznych warto wprowadzić kilka prostych zasad, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko zachorowania o 31 do 46% (badania prowadzono na grupie osób, u których już wystąpiło upośledzenie w wydzielaniu insuliny).

Po pierwsze dieta. Żeby zredukować ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, należy zwiększyć podaż warzyw bogatych w błonnik. Węglowodany należy ograniczyć i jeść wyłącznie złożone: pełnoziarniste makarony, ciemne pieczywo, kasze. Z diety całkowicie eliminujemy cukry proste, również te w napojach słodzonych. Alkohol i wysokoprzetworzona żywność jest wrogiem organizmu i sprzyja rozwojowi cukrzycy.

Po drugie – waga pod kontrolą i aktywność fizyczna. Niestety, otyłość sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2, więc zadbanie o prawidłowe wartości BMI jest konieczne w jej profilaktyce. W utrzymaniu wagi pomocna będzie umiarkowana aktywność fizyczna – energiczne spacery, pływanie, jazda na rowerze, joga. Zajęcia sportowe powinny zajmować minimum 250 minut tygodniowo.

Po trzecie – rzuć palenie. Nałogowi palacze chorują na cukrzycę dwa razy częściej niż osoby niepalące, a dla osób, u których cukrzyca już się rozwinęła, ryzyko powikłań rośnie lawinowo.

Opracowanie:
Lidzbark Warmiński, Aleksandra Świętochowskiego 7b
tel. 89 767 02 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz