Artykuł sponsorowany

Współczesne zastosowanie odlewnictwa

Współczesne zastosowanie odlewnictwa

Odlewnictwo, dawniej jako sztuka, a teraz jako technologia, znane jest już od wieków. Polega na zalewaniu uprzednio przygotowanej firmy stopem metali, gipsem lub woskiem w ciekłej postaci. Obejmuje ponadto też przygotowanie form odlewniczych i późniejszą obróbkę odlanych obiektów Szczególnie szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia znajdują odlewane elementy metalowe.

Długa historia odlewnictwa

Początki historii obróbki żelaza sięgają roku 1500 przed naszą erą. Wykorzystywane były w tym celu piece typu dymarkowego. Otrzymywane w ten sposób łupki służyły do wykonania prostych narzędzi. Żeliwo, czyli wysokowęglowy stop żelaza z węglem, pojawiło się tysiąc lat później w Chinach.  Współcześnie żeliwo jest wytwarzane z surówki złomu w przemysłowych piecach szybowych.

Powiat konecki związany jest z odlewnictwem od wieków, a dokładnie od 1738 roku, w którym Jan Małachowski wybudował pierwszy wielki piec. Wtedy też Stanisław Staszic znacząco wpłynął na postęp techniczny w górnictwie i hutnictwie, co pozwoliło rozwinąć te gałęzie przemysłu w naszym kraju. Z tak bogatej tradycji czerpie Zakład Odlewniczy prowadzony przez Jana Kowalczyka w Hucisku.

Specjalnością firmy są odlewy z żeliwa szarego oraz niskochromowego, na zamówienie oferuje klientom wykonanie odlewów z metali nieżelaznych, aluminium oraz stopów miedzi. Odlewy w zakładzie w Stąporkowie wykonywane są metodą mechaniczną na automatycznej linii formierskiej, natomiast w Hucisku – ręczną. Skład chemiczny produkowanego żeliwa badany jest w należącym do firmy laboratorium technologicznym.

Zastosowanie żeliwa współcześnie

Jako wyjątkowo trwały materiał żeliwo znajduje szerokie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach życia. Wykorzystywane jest zarówno w przemyśle do produkcji maszyn rolniczych czy pieców, jak i w wyrobie elementów dekoracyjnych.

Wyroby żeliwne obejmują przede wszystkim odlewy maszynowe. Pod tym hasłem mieszczą się wszelkiego rodzaju korpusy, obudowy, zębatki, koła pasowe, tuleje, wałki rolki oraz inne podobne elementy. Z żeliwa wykonywane są również odlewy armatury piecowej i kanalizacji. W pierwszym przypadku będą to między innymi płyty i drzwiczki kuchenne, gonty, fajerki, czy patelnie lub grill. Ozdobą każdego mieszkania będą żeliwne kominki otwarte czy wolnostojące. Z tego materiału wykonać możemy też drzwiczki kominkowe lub wkłady kominkowe do zabudowy.

Żeliwo doskonale sprawdzi się też na zewnątrz domu. Odlewy ogrodowe, czyli wykonane z żeliwa meble i ich elementy będą stylowym uzupełnieniem tarasu czy altany ogrodowej. Jednak chyba najpopularniejszym zastosowaniem żeliwa obecnie są ogrodzenia i balustrady, które pozwalają połączyć funkcjonalność z dekoracyjnością bez straty na jakości wyrobów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz