Artykuł sponsorowany

Współczesne metody układania kostki brukowej

Współczesne metody układania kostki brukowej

Wymagania stawiane kostce brukowej znacząco wzrosły od chwili jej wynalezienia. Nowoczesne, często bardzo inwazyjne metody czyszczenia nawierzchni oraz zwiększone obciążenia wymusiły na producentach i wykonawcach dostosowanie do nich tak materiału, jak i sposoby brukowania. Do najpopularniejszych należy ciągle metoda elastyczna, ale doceniamy także doskonalsze metody: sztywną oraz półsztywną. Znajdują one swoje zastosowanie w większości współczesnych realizacji.

Kiedy kostkę brukową układa się metodą sztywną?

Tradycyjna metoda układania kostki brukowej, czyli metoda elastyczna, ma swoje wady. Fugi pomiędzy kostkami stworzone są w całości z piasku, co sprawia, że łatwo o ich wypłukanie podczas czyszczenia nawierzchni. Inną niepożądaną sytuacją jest powszechne występowanie mchów i porostów pomiędzy kostkami. Dodatkowo bruk ułożony metodą elastyczną charakteryzuje się niską odpornością na obciążenia, przez co w zastosowaniu drogowym nie ma dla niego miejsca. Lepsza w takim wypadku będzie metoda sztywna. Jest ona nowocześniejsza i lepiej dostosowana do konkretnych wymagań stawianych współczesnym nawierzchniom. Wymaga jednak zastosowania specyficznych materiałów budowlanych wyposażonych w odpowiednie substancje wiążące. Na przykład przy podbudowie stworzonej z betonu kostki brukowe układa się na specjalnej zaprawie cementowej i fuguje za pomocą materiałów o wysokiej wodoszczelności. Całość powoduje, że nawierzchnia brukowa mocno wiąże się z podłożem, co eliminuje większość problemów metody elastycznej – nie powstają wybrzuszenia i nierówności. Aby docenić zalety metody sztywnej, wykonawstwo prac musimy powierzyć firmie z dużym doświadczeniem i renomą, takiej jak AB-Studio Andrzej Biegański.

Metoda półsztywna – złoty środek?

Tak zwana metoda półsztywna układania kostki brukowej stanowi połączenie metody elastycznej oraz metody sztywnej. Z metody elastycznej zostaje rodzaj podłoża – podbudowa jest w takim przypadku niezwiązana żadną dodatkową substancją. Po metodzie sztywnej dziedziczymy natomiast sposób fugowania. Otrzymujemy wówczas specyficzny wynik – bruk przeznaczony dla dróg czy placów o niewielkim obciążeniu ruchem. Jeśli jest on za duży, przy metodzie półsztywnej pojawia się ryzyko sprężynowania podbudowy, co w połączeniu ze sztywnymi fugami może skutkować uszkodzeniem nawierzchni. Metoda półsztywna ma dość wąskie zastosowanie, ale z pewnością warto ją rozważyć na przykład przez wzgląd na cenę, która jest niższa niż w przypadku bruku układanego metodą sztywną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz