Wskazówki, jaki rower kupić?

Wskazówki, jaki rower kupić?

Zbliża się sezon rowerowy, więc czas pomyśleć o nowym sprzęcie. Przejażdżka na rowerze to idealny pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu wiosną i latem, a także sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dobrze dobrany sprzęt pozwoli też szybko dotrzeć do pracy. Dowiedz się, jaki rower wybrać, by spełnił oczekiwania. Przeczytaj wskazówki, jak dobrać rower do swoich potrzeb.

Jaki rower wybrać?

Wybór typu roweru zależy od potrzeb. Najpopularniejsze rowery to rower górskie, crossowe, trekkingowe i miejskie. Rower crossowy, określany również rowerem fitness, w porównaniu do roweru trekkingowego nie jest wyposażony w niektóre akcesoria, dlatego jest lżejszy. To rower, którym możesz poruszać się na zróżnicowanym terenie, zarówno po asfalcie, jak i leśnych ścieżkach, jednak do trudniejszych terenów polecane są rowery górskie.

Rower trekkingowy ma duże koła, gładsze i węższe opony niż rowery górskie, jest wyposażony w bagażnik, błotniki, stopkę i oświetlenie. Ten typ roweru jest najbardziej uniwersalny, bo sprawdzi się zarówno w mieście, jak i niewymagającym terenie. 

Rowery miejskie wyposażone w praktyczne dodatki takie jak bagażnik czy koszyk, są szczególne wybierane do codziennej jazdy po mieście. Taki rower miejski umożliwia jazdę w komfortowej wyprostowanej pozycji. Jest ciężki, dlatego nie pozwala na rozwinięcie dużej prędkości. Alternatywą są rowery elektryczne.

Jak dobrać rower?

Po pierwsze, weź pod uwagę rozmiar roweru, który powinien być dopasowany do wzrostu. Dobrze dobrany rower zagwarantuje komfort jazdy. Jak to zrobić? Wsiądź na rower i sprawdź, czy stopa dosięga pedału, który znajduje się w najniższym położeniu. Jeśli regulacja siodełka nie pomoże, trzeba sprawdzić inny model. Stojąc, sprawdź, czy odległość od krocza do ramy wynosi minimum kilka centymetrów. Upewnij się, że siedzenie na siodełku jest komfortowe i możesz dosięgnąć stopami do ziemi.

Jeśli chodzi o rozmiar koła, weź pod uwagę, po jakim terenie będziesz się poruszać. Większe koła są bardziej stabilne i sprawdzą się do jazdy po asfalcie i pokonywania większych przeszkód. Z kolei wybór opony rowerowej ma wpływ na komfort jazdy, cieńsze opony stawiają mniejszy opór, ale grubsze gwarantują lepszą amortyzację.

Kolejna istotna kwestia to rama. Tańsze rowery mają ramę ze stali, która jest ciężka i nieodporna na korozję, ale dobrze tłumi drgania. Z kolei aluminiowa rama jest lżejsza, ale sztywniejsza. Zwykle kobiety decydują się na rowery damskie, jednak do jazdy po mieście warto wybrać damkę bez względu na płeć, bo ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru. W rowerach sportowych lepiej zdecydować się na ramę męską.

Ważną częścią roweru są hamulce, więc powinny być wysokiej jakości. Do wymagającej jazdy po trudnym terenie warto zainwestować w hamulce tarczowe. Na bezpieczeństwo jazdy wpływ mają również amortyzatory, jednak na rowery z amortyzacją powinny zdecydować się głównie osoby, które wybierają długą jazdę po wymagającym terenie.

Wiele osób zastanawia się, czy warto zdecydować się na rowery używane. Jeśli nie masz wystarczająco dużo gotówki, a bardzo zależy ci na sprzęcie wysokiej jakości, lepiej wybrać rower używany niż tańszy nowy model z supermarketu. Oczywiście w przypadku używanych pojazdów, koniecznie sprawdź stan techniczny. Sprawdź, jak wybrać rower dziecięcy.

Gdzie kupić rower?

Nie jest zaskoczeniem, że dobre rowery znajdziesz przede wszystkim w sklepach rowerowych, które zapewniają również usługi serwisowe. Znajdziesz tam szeroki wybór pojazdów i bez problemu skorzystasz z pomocy fachowców, którzy doradzą w wyborze idealnego sprzętu. Kupując stacjonarnie, możesz dopasować rower do swoich potrzeb i sprawdzić, czy jest wart swojej ceny. Wcześniej koniecznie odwiedź kilka sklepów i porównaj ceny, być może trafisz na atrakcyjną promocję.

Alternatywą dla sklepów stacjonarnych jest zakup roweru przez internet. W ten sposób możesz liczyć na niższą cenę i zaoszczędzić. Niestety wiąże się to zwykle z potrzebą samodzielnego składania i nie daje możliwości dokładnego dopasowania rozmiaru i wypróbowania roweru, jednak jest na to sposób. Możesz obejrzeć rower stacjonarnie, jeśli jest dostępny, a później zamówić wymarzony model. Warto wybrać się też na targi rowerowe.

Specjaliści odradzają raczej kupowanie rowerów w supermarketach, w których klienci liczą na atrakcyjne ceny. Nie skorzystasz tam z pomocy fachowca, a niskie ceny nie idą zwykle z parze z jakością, więc lepiej poszukaj specjalistycznych sklepów rowerowych. 

Poznaj 4 powody, dla których warto jeździć na rowerze.

Jeśli nie przekonuje cię tradycyjny rower, przeczytaj, jaki rower stacjonarny wybrać

Oceń artykuł (8)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz