Artykuł sponsorowany

Wskazania do laseroterapii siatkówki

Wskazania do laseroterapii siatkówki

Zabieg fotokoagulacji laserowej, powszechnie znanej jako laseroterapia siatkówki, stosuje się w leczeniu niektórych schorzeń siatkówki oka. W obecnych czasach zastosowanie laseroterapii w okulistyce jest już powszechne i pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty, powodując zahamowanie lub cofnięcie zmian chorobowych. Jakie są wskazania do wykonania zabiegu oraz na czym on polega, dowiesz się z naszego artykułu.

Na czym polega laseroterapia siatkówki

Zabieg laseroterapii siatkówki polega na naświetlaniu siatkówki wiązką lasera. Ma na celu zniszczenie nieprawidłowych obszarów w obrębie siatkówki. Przed jego wykonaniem pacjentowi podaje się krople rozszerzające źrenice oraz krople znieczulające. W trakcie naświetlania siatkówki laserem, odczuwa się lekkie ukłucia, jednak nie są one zbyt silne.

Zabieg jest całkowicie bezpieczny i nie jest obarczony dużym ryzykiem powikłań pozabiegowych. Zdarza się jednak, że po jego wykonaniu u pacjenta stwierdza się m.in. nieznaczne ograniczenie pola widzenia (efekt powstania w wyniku zabiegu blizn), powstanie mroczków w polu widzenia lub pogorszenie ostrości wzroku. Czasowo, przez kilka tygodni po poddaniu się zabiegowi, mogą także wystąpić zaburzenia akomodacji oraz podrażnienie gałki ocznej.

Retinopatia cukrzycowa

Laseroterapię siatkówki najczęściej wykonuje się u pacjentów z cukrzycą, u których w przebiegu choroby pojawiają się uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki, czyli retinopatia cukrzycowa.

 Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz okulista z gabinetu okulistycznego dr n. med. Hanny Twardosz-Pawlik w Poznaniu: Celem wykonania zabiegu u takich pacjentów jest zahamowanie postępujących zmian oraz zachowanie lub nawet poprawa ostrości widzenia. Za pomocą lasera, przeprowadzający zabieg lekarz okulista niszczy nowotworzące się naczynia, nieprawidłowe połączenia tętniczo-żylne, mikronaczyniaki oraz ogniska obrzęków. Zabieg za pomocą lasera powoduje również silniejsze przylegnięcie siatkówki do podłoża, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko obkurczania pierścieni włóknisto-naczyniowych oraz powstania trakcyjnego odwarstwienia siatkówki.

Powikłania przy zakrzepie żyły środkowej siatkówki

Fotokoagulacje laserową stosuje się również u pacjentów z wykrytym zakrzepem żyły środkowej siatkówki. Schorzenie to powoduje zamknięcie światła głównej żyły, które stopniowo pogarsza widzenie. Laseroterapię siatkówki wykonuje się u tych pacjentów, u których stwierdzono powikłania polegające na utrzymującym się obrzęku plamki i rozległych obszarów niedokrwiennych. Skierowana w kierunku dna oka wiązka lasera pozwala na zniszczenie zmian chorobowych lub koagulację obszarów obrzęku.

Inne wskazania do wykonania laseroterapii

Laseroterapia siatkówki ma także zastosowanie w leczeniu takich schorzeń, jak: lokalne rozwarstwienia siatkówki, spowodowane zapaleniem stany niedokrwienia i niedotlenienia siatkówki czy zmiany zwyrodnieniowe, otwory i przedarcia siatkówki obwodowej.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz