Materiał Partnera

Wrastające paznokcie- jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem?

Wrastające paznokcie- jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem?

Wrastające paznokcie u stóp to nie tylko problem estetyczny. Powodują one dolegliwości bólowe, które utrudniają chodzenie. Pacjenci próbują sobie radzić z wrastającymi paznokciami na różne sposoby, które przynoszą zazwyczaj mizerne i krótkotrwałe efekty. Dzięki pomocy podologa można jednak zażegnać problem raz na zawsze. W jaki sposób?

Podolog, czyli kto?

Podolog jest specjalistą, który pomaga utrzymać nasze stopy w jak najlepszej kondycji zdrowotnej. W swojej codziennej pracy specjalista ten łączy wiedzę z zakresu kosmetologii, dermatologii, ortopedii oraz chirurgii. Zgłaszają się do niego pacjenci, którzy cierpią z powodu bolesnych odcisków, nagniotków, pękających pięt, czy też właśnie – wrastających paznokci. Ponadto podolog pomoże również w przypadku grzybicy stóp i rogowacenia podpaznokciowego. Z jego usług chętnie korzystają też pacjenci, którzy chcą zatroszczyć się o swoje stopy poprzez wykonywanie profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak np. pedicure klasyczny.

Dlaczego paznokcie wrastają?

W większości przypadków wrastanie paznokci dotyczy tylko dużego palca. Paznokieć w tym miejscu jest najtwardszy, przez co bardzo łatwo wbija się w naskórek, powodując duży dyskomfort. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Zazwyczaj winni są temu sami pacjenci, którzy od lat stosują nieodpowiednią technikę skracania paznokci u stóp. Powinno się je obcinać na prosto, nie zaś na półokrągło. Przyczyną wrastania paznokci u stóp może być też otyłość lub noszenie niedopasowanego obuwia. Skłonność tą możemy również odziedziczyć.

W jaki sposób leczy się wrastające paznokcie?

Problemów z wrastającymi paznokciami nie powinno się ignorować.  Jak informuje specjalista z gabinetu podologicznego „Odcisk stopy” – lekceważenie tej dolegliwości może doprowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego, którego objawami są:

  • dokuczliwy ból palca,
  • pojawienie się opuchlizny,
  • obecność ropnej wydzieliny.

Zależnie od stopnia skomplikowania problemu podolog może zastosować dwie drogi terapii. Pierwszą z nich jest chirurgiczne wycięcie części paznokcia, jednak metoda ta stosowana jest raczej rzadko i tylko w ostateczności. Rozwiązaniem, które przynosi znacznie lepsze efekty jest założenie specjalistycznej klamry ortonyksyjnej na wrastający paznokieć. Jej konstrukcja koryguje tor wzrostu paznokcia oraz jego kształt.

Klamry tego typu najczęściej wykonuje się z drutu i można założyć je pacjentowi, nawet jeśli na palcu rozwinął się już stan zapalny. Aplikacja wyrobu wiąże się z chwilowym tylko dyskomfortem. Po założeniu klamry pacjent odczuwa natychmiastową ulgę w bólu. Kształtowanie paznokcia przy pomocy nakładki zajmuje trochę czasu i musi być prowadzone pod kontrolą podologa. Zdarza się bowiem, że klamrę należy wymienić dostosowując ją do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Opracowanie:
Włocławek, Kraszewskiego 1
tel. 506 134 457
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz