Materiał Partnera

Wpływ zabawek na rozwój dziecka

Wpływ zabawek na rozwój dziecka

Już od pierwszych chwil życia dziecka rodzice mają ogromny wpływ na jego rozwój. Bardzo dużą rolę podczas wychowania odgrywają wybierane przez nich zabawki, które towarzyszą najmłodszym każdego dnia. Dlatego warto zadbać, aby właściwie kształtowały ich charakter, pozwalały rozwijać umiejętności, a także poznawać świat. Trzeba również dopasować je do wieku młodego człowieka. A jak zabawki mogą wpływać na rozwój dzieci?

Zabawki dla niemowląt

Mimo że w tym okresie dziecko przez większą część dnia znajduje się w pozycji leżącej, można wybrać dla niego zabawki, które znacznie wspomogą rozwój. Są to na przykład maty edukacyjne, grzechotki czy karuzele do łóżeczka. Najlepiej, jeżeli mają one wyraziste kolory, a faktura materiałów, z których są wykonane, jest różnorodna. Akcesoria takie powinny też wydawać odgłosy. Mogą to być nie tylko mechaniczne pozytywki, ale też szeleszczące zawieszki czy przytulanki.

Odrobinę starszym maluchom można zaproponować zabawę w chodziku, który ma wbudowane interaktywne elementy. Przyciski, klakson i inne ruchome gadżety angażują dziecko do działania oraz uczą myślenia przyczynowo-skutkowego. W ostatnim czasie bardzo popularne są też misie czy lalki, które potrafią śpiewać krótkie piosenki i opowiadać wierszyki. Ich treść uczy najmłodsze dzieci nazw podstawowych kolorów, części ciała czy pierwszych liter.

Dla młodych artystów i konstruktorów

Klocki to proste, znane od lat zabawki, które są ciągle tak samo chętnie wybierane przez dzieci. Maluchy spędzające godziny na układaniu budowli, konstruowaniu mostów czy pojazdów ćwiczą zmysł przestrzenny. Budowanie wspomaga także rozwój logicznego myślenia.

Warto również postawić na zabawki muzyczne, które zachwycą przyszłe gwiazdy estrady. Mikrofony czy instrumenty potrafią zachęcić do nauki gry, a także rozbudzić w młodym człowieku pasję. Natomiast zestawy kreatywne – komplety elementów do wykonywania biżuterii czy robótek ręcznych – pozwalają dzieciom ćwiczyć motorykę dłoni oraz zdolności manualne.

Zabawa w grupie

Dzieci uwielbiają wspólną zabawę. Najwięcej radości sprawiają im gry planszowe i zręcznościowe. Jednak tego rodzaju zabawki uczą także zasad rywalizacji i szacunku do swoich przeciwników. Dzieci dowiadują się również, że nie zawsze się wygrywa oraz że trzeba potrafić poradzić sobie z poniesioną porażką. Bogatą ofertę takich ciekawych oraz wartościowych gier przygotował np. sklep E-Planeta Zabawek.

Dzięki wspólnym grom i zabawom rozwijają się umiejętności interpersonalne maluchów. Są to też doskonałe zabawki edukacyjne – rodzinne quizy, łamigłówki i logiczne zagadki to świetny pomysł na zdobywanie wiedzy w przystępny sposób.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz