Materiał Partnera

Wpływ rehabilitacji w wodzie na leczenie urazów oraz wad postawy

Wpływ rehabilitacji w wodzie na leczenie urazów oraz wad postawy
Ćwiczenia w wodzie nie bez powodu są zalecane osobom, które borykają się z bolesnymi chorobami układu ruchu lub wadami postawy. Środowisko wodne pozwala na trenowanie przy zwiększonym oporze ruchów, ale jednoczesnym odciążeniu całego szkieletu. Stawy i kręgosłup nie są tak forsowane, jak w przypadku ćwiczeń na lądzie. Jakie dokładnie korzyści płyną z wyboru rehabilitacji w wodzie?

Zalety rehabilitacji w wodzie

Rehabilitacja w wodzie przebiega w różnorodny sposób, w zależności od problemów danego pacjenta. Baseny są nieodzownym elementem nawet w przypadku schorzeń takich jak częściowy lub całkowity paraliż kończyn. Dzięki właściwościom wody, osoba, która na lądzie ma ograniczone ruchy, w środowisku wodnym może wykonać wiele ćwiczeń, pozytywnie wpływających na organizm. Ćwiczenia w wodzie są relaksujące, ale wymagają też skupienia, dzięki czemu pacjenci lepiej współpracują i wykonują zadania dokładniej, gdyż ich myśli skupiają się wyłącznie prawidłowej pracy oraz utrzymywaniu się na powierzchni wody.

Do największych zalet rehabilitacji w basenie można zaliczyć:

  • poprawę krążenia krwi w organizmie;
  • zmniejszenie bólu, zwłaszcza w przypadku rehabilitacji po szczególnie ciężkich i bolesnych urazach;
  • poprawienie koordynacji ruchowej;
  • właściwości terapeutyczne – zmniejszenie stresu, relaks organizmu;
  • złagodzenie napięcia spastycznego.

Oprócz klasycznych basenów istnieje również wiele urządzeń rehabilitacyjnych, w których działaniu wykorzystuje się wodę. Są to między innymi przyrządy do wykonywania specjalistycznych masaży oraz różnego rodzaju bieżnie wodne.

Pływanie, jako profilaktyka sportu i wad postawy

Regularne chodzenie na basen pozwala na zachowanie prawidłowej masy ciała, zbudowanie tkanki mięśniowej oraz poprawę ogólnej wytrzymałości i kondycji organizmu. Ćwiczenia w wodzie i pływanie nie muszą być wyłącznie elementem terapii. Są szczególnie polecane jako element profilaktyki układu ruchu, zwłaszcza w przypadku sportowców w każdym wieku. Są uzupełnieniem tradycyjnych treningów i pozwalają na wzmocnienie stawów, mięśnia, a także zwiększenie wydolności oddechowej. Pływanie ma również pozytywny wpływ na leczenie wad postawy, jednak w takich sytuacjach, podobnie jak w przypadku rehabilitacji pourazowej – konieczna jest kontrola doświadczonego trenera lub fizjoterapeuty. Dużą wiedzę w zakresie pływania oraz wykorzystywanie ćwiczeń w wodzie jako formy rehabilitacji pourazowej i leczenia wado postawy posiada warszawska firma Semi-Pro, która swoją działalność skupia głównie na kształtowaniu młodych sportowców.
Opracowanie:
Warszawa, Człuchowska 2a lok. 3
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz