Materiał Partnera

Wpływ akustyki hali sportowej na koszty efektywnego nagłośnienia

Wpływ akustyki hali sportowej na koszty efektywnego nagłośnienia

Akustyka to dziedzina nauki, która zajmuje się środowiskiem akustycznym w obiektach budowlanych. Dla funkcjonalności pomieszczeń takich jak hale sportowe akustyka wnętrz ma ogromne znaczenie. To jej wymogom na ogół podporządkowana jest architektura. Jak wyglądają koszty efektywnego nagłośnienia takiej hali sportowej w zależności od jej akustyki?

Według jakich kryteriów dobiera się sprzęt akustyczny?

Obiekty sportowe, takie jak hale widowiskowe czy sale gimnastyczne, niestety narażone są na ryzyko wystąpienia zakłóceń powstałych na skutek odbijania się dźwięku od dużej ilości powierzchni gładkich. Dlatego tak duże znaczenie ma ich efektywne nagłośnienie. Sprzęt dobiera się w tym przypadku biorąc pod uwagę specyfikę pomieszczenia. Musi być on odporny na wstrząsy, odbicia czy wilgoć. Poprawę działania nagłośnienia zapewnia ponadto dobra akustyka wnętrz. Jest ona kluczowa podczas organizowania różnego rodzaju imprez. Podczas projektowania hal sportowych należy więc dążyć do ograniczenia pogłosu i hałasu, a także do zwiększenia zrozumiałości mowy. Jednak nawet jeśli hala została źle zaprojektowana, doświadczone firmy nagłośnieniowe, takie jak np. Bel Aqustic sobie z tym poradzą.

Normy chłonności akustycznej

Według obecnie obowiązujących norm chłonność akustyczna hal sportowych powinna wynosić minimum 0,1 m2/1,0 m3 kubatury. Oprócz tego wymagana ilość materiałów dźwiękochłonnych nie może zostać skoncentrowana tylko na jednej powierzchni np. na suficie. Powinno się ją rozprowadzić równomiernie na suficie i ścianach. Kiedy jedynie sufit będzie dźwiękochłonny, pogłos będzie wytwarzany przez poziome odbicia dźwięku między ścianami. W praktyce zupełnie wystarczające jest zastosowanie materiałów o wskaźniku pochłaniania dźwięku na poziomie 0,95 na 80% dachu i 20% ścian. W tym przypadku dobrze sprawdzają się pełne sufity modułowe, wolno wiszące ekrany czy pionowo wiszące absorbery.

Dlaczego tak trudno zadbać o dobrą akustykę hali?

Już w czasie projektowania budynku należy pomyśleć o projekcie akustyki wnętrza oraz projekcie nagłośnienia. Ten drugi musi zawierać symulację poziomu nagłośnienia oraz zrozumiałości mowy i to na całej powierzchni hali. Wskaźnik zrozumiałości mowy STI w halach sportowych nie może wynosić mniej niż 0,5. Niestety powszechną praktyką jest projektowanie i instalowanie nagłośnienia dopiero po wybudowaniu całej hali. W takiej sytuacji nie zawsze udaje się uzyskać odpowiednią akustykę czy  poprawę poziomu nagłośnienia. Poza tym dochodzi wówczas do znacznego zwiększenia kosztów efektywnego nagłośnienia danego budynku sportowego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz