Artykuł sponsorowany

Województwo małopolskie – odkryj jego zabytkowe perełki

Województwo małopolskie – odkryj jego zabytkowe perełki

Województwo małopolskie słynie z niepowtarzalnej przyrody, która przyciąga każdego roku tysiące turystów. Wielu z nich oprócz Zakopanego i Krakowa stara się odwiedzić mniej popularne zakątki, które jednak w regionie słyną z wiekowych zabytków pochodzących z różnych okresów historycznych. Takim miejscem jest między innymi urokliwy Zakliczyn.

Atrakcje turystyczne Zakliczyna

Województwo małopolskie ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, o którą dbają włodarze wszystkich małopolskich gmin i powiatów. To m.in. dzięki temu ten region Polski jest jednym z najczęściej odwiedzanych zakątków kraju. Jeśli chodzi o Zakliczyn, warto wiedzieć, że miasto to położone jest na prawnym brzegu Dunajca w dolinie na Podgórzu Rożnowskim (206–250 m n.p.m.). Obszary te są zaliczane do bardzo atrakcyjnych turystycznie ze względu na swoje walory przyrodnicze – w dodatku samorządy miast i gmin wdrażają na szeroką skalę politykę ochrony środowiska i pielęgnacji najpiękniejszych miejsc Podgórza. Można tam między innymi skorzystać z długodystansowych szlaków turystycznych, a także rowerowych (najdłuższy posiada 72 km). Jeśli chodzi o najchętniej odwiedzane atrakcje turystyczne, należą do nich:

  • bezleśne wzgórza, z których roztaczają się rozległe panoramy widokowe,
  • pasmo Mogiły w okolicach Zakliczyna,
  • wieża widokowa w Bruśniku,
  • ośrodki sportów wodnych na Jeziorze Różnowskim,
  • formacje skalne, takie jak Diable Skały czy Diable Boisko – rezerwat przyrody nieożywionej (grupy skalnych piaskowców ciężkowickich, które są miejscem zimowisk nietoperzy podkowca małego i nocka dużego).

Zakliczyn słynie również z bardzo zorganizowanej społeczności, chętnie witającej gości z całej Polski i z zagranicy. Wysoko rozwinięta kultura społeczna jest związana między innymi z wdrażaniem przez Urząd Miejski w Zakliczynie europejskich standardów rozwojowych, w tym Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych (wysoki wskaźnik polityki prorodzinnej i socjalnej, integrująca polityka społeczna, rozwój przedsiębiorczości i rynku pracy).

Zabytki Zakliczyna i okolic

Wysoko rozwinięta kultura społeczna silnie zintegrowanej społeczności gminy Zakliczyn wpływa na dużą liczbę turystów. Są oni zainteresowani zwiedzeniem obiektów zaliczanych między innymi do architektury drewnianej. W Zakliczynie warto zobaczyć Barokowy Zespół Klasztorny Reformatorów, klasycystyczny ratusz z przełomu XVIII/XIX wieku, barokowy kościół św. Idziego, żydowski cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej, a także zwrócić uwagę na zakliczyński układ urbanistyczny charakterystyczny dla okresu lokacji (XVI wiek). W Zakliczynie znajduje się również podwójny zegar słonecznym, mieści się tu także wiele odrestaurowanych barokowych kapliczek i rzeźb. Za ich świetny stan odpowiadają najlepsi konserwatorzy zabytków, którzy stale współpracują z Urzędem Miasta.

Opracowanie:
Zakliczyn, Rynek 32
tel. 14 632 64 60
Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać