Artykuł sponsorowany

Wojciech Kukowski Wywóz Nieczystości - Kiedy przydomowa oczyszczalnia ścieków jest dobrym rozwiązaniem

Wojciech Kukowski Wywóz Nieczystości - Kiedy przydomowa oczyszczalnia ścieków jest dobrym rozwiązaniem

Na terenach nieskanalizowanych konieczne jest stosowanie alternatywnych rozwiązań. Najczęściej spotkać możemy zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba. Rzadziej spotykane są przydomowe oczyszczalnie ścieków, a to ze względu na wymagania, jakie należy spełnić, by móc zainstalować je na działce. W artykule opisujemy zasadę ich działania oraz warunki korzystania.

Gdzie sprawdza się przydomowa oczyszczalnia?

Możliwość stosowania w gospodarstwie domowym przydomowej oczyszczalni ścieków zależna jest od tego, czy jesteśmy w stanie umieścić ją zgodnie z regulacjami zawartymi w polskim prawie. Wytyczne te związane są przede wszystkim z odległościami oczyszczalni od:

  • studni wody przeznaczonej do spożycia (korpus zbiornika – 15 metrów, system rozsączający – 30 metrów);

  • od okien i drzwi budynków (w zależności od wielkości zbiornika wynosić ona może od 5 do 30 metrów);

  • od granicy sąsiedniej działki, drogi lub ciągu pieszego (w zależności od wielkości zbiornika może ona wynosić od 2 do 10 metrów);

  • infrastruktury technicznej (kable telekomunikacyjne – 1 metr, przyłącza gazowe – 0,5-3 metrów, kable elektryczne – 0,8 metra, wodociąg – 1,5 metra);

  • kąpielisk i plaż publicznych (element odprowadzający ścieki – 1000 metrów);

  • roślin z rozbudowanym systemem korzeniowym (3 metry).

Tak liczne ograniczenia sprawiają, że rzadko decydujemy się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Warto jednak rozważyć jej założenie tam, gdzie jest to możliwe ze względu na bezpieczny i przyjazny środowisku charakter instalacji. Z oczywistych względów przydomowa oczyszczalnia ścieków znajduje zastosowanie tam, gdzie nie jest doprowadzona kanalizacja. Rozwiązanie to w porównaniu ze zbiornikiem bezobsługowym ma liczne zalety, w tym niemal bezobsługowe działanie i minimalne koszty eksploatacji.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Ścieki bytowo-gospodarcze oczyszczane są tu w procesie, który składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na mechaniczno-biologicznym oczyszczaniu w osadniku gnilnym z użyciem bakterii beztlenowych. W efekcie tworzy się osad ulegający fermentacji, która rozkłada zanieczyszczenia na substancje rozpuszczalne i nierozpuszczalne oraz mineralne. Na drugim etapie zachodzi oczyszczanie biologiczne. Ścieki bytowo-gospodarcze oczyszczone w przydomowej oczyszczalni mogą zostać odprowadzone do stawu, jeziora, gruntu czy rowu melioracyjnego.

Działanie przydomowej oczyszczalni ścieków przebiega niemal bezobsługowo. Usuwanie powstałych osadów konieczne jest nie częściej niż raz w roku. Pamiętajmy jednak, aby zadanie to powierzyć profesjonalistom oferującym usługi asenizacyjne, takim jak w firma Wywóz Nieczystości Wojciech Kukowski. Choć nie ma tu zagrożenia skażenia gruntu lub wód gruntowych odpadami, należy zadbać o bezpieczny wywóz nieczystości, które nie mogą być odprowadzone.

Firma Wywóz Nieczystości Wojciech Kukowski znajduje się w Sulęczynie w województwie pomorskim. Od 2017 roku świadczy usługi z zakresu wywozu nieczystości płynnych. Od początku istnienia działalność stawia na wysoką jakość i profesjonalizm. Zaufało im już wielu klientów – mamy nadzieję, że i Państwo zdecydują się na nawiązanie współpracy! W razie pytań pozostają do dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!

Opracowanie:
Sulęczyno, Ekologiczna 11
tel. 662 112 516
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz