Artykuł sponsorowany

Wody powierzchniowe i podziemne. Różnice i podobieństwa

Wody powierzchniowe i podziemne. Różnice i podobieństwa

Woda to jedna z najbardziej powszechnych substancji występujących w całym Wszechświecie, ale również na Ziemi. Szacuje się, że same wody oceaniczne stanowią aż 71% naszej planety! Podstawowa klasyfikacja wód na Ziemi wyróżnia wody powierzchniowe i podziemne.

Wody powierzchniowe

Wodami powierzchniowymi nazywamy wszystkie te wody, które występują na powierzchni ziemi. Czerpanie z tych wód nie jest zadaniem trudnym. Dzielimy je na słonawe, występujące w morzach i u ujść rzek do mórz oraz słodkie, do których zalicza się większość wód śródlądowych, czyli strumienie i rzeki, ale także naturalne akweny, takie jak jeziora, ale także np. bagna – wylicza nasz rozmówca z firmy GEOTECH.

Wody podziemne

Wody podziemne zalegają pod powierzchnią Ziemi i stanowią w przybliżeniu 0,01‰ zasobów hydrosfery. Strefę nasycenia wodami podziemnymi określa się mianem strefy saturacji. Powyżej, w strefie aeracji, również możemy spotkać wody podziemne, jednak wyłącznie jako wody zawieszone lub związane.

Wody podziemne w strefie saturacji

Podział wód w strefie saturacji opiera się na rozróżnieniu głębokości ich występowania. Najwyżej położone są wody przypowierzchniowe, które mogą niekiedy wychodzić na powierzchnię. Zjawiskiem typowym dla wód przypowierzchniowych są znaczne wahania poziomu oraz składu chemicznego, co wynika z silnego uzależnienia od warunków atmosferycznych.

Wody gruntowe cechuje znacznie większa stabilność chemiczna i fizyczna, choć również dla tych wód warunki atmosferyczne nie są obojętne. Obfitość opadów atmosferycznych wpływa nie tylko na poziom, ale również stężenie mineralne wód gruntowych. Jednak jakość tych wód jest znacznie lepsza, ze względu na to, że większość substancji rozpuszczonych w opadach ulega filtracji w strefie aeracji przed dotarciem do poziomu wód gruntowych.

Wody wgłębne to takie, które od powierzchni Ziemi oddziela warstwa nieprzepuszczalna. Te wody również zasilane są przez opady, które dostają się tak głęboko za pośrednictwem okien hydrologicznych. Wpływ warunków atmosferycznych na wody wgłębne jest bardzo ograniczony – mówi ekspert z przedsiębiorstwa GEOTECH.

Najgłębiej pod powierzchnią Ziemi znajdują się wody głębinowe, odizolowane od powierzchni licznymi nieprzepuszczalnymi warstwami. Całkowite oddzielenie od czynników zewnętrznych sprawia, że są one zasobem nieodnawialnym. Najczęściej charakteryzują się bardzo wysokim stopniem mineralizacji.

Jak widzimy, zasadniczą różnicą między wodami powierzchniowymi i podziemnymi jest miejsce ich występowania, a co za tym idzie odmienne możliwości i sposoby czerpania, a także stopień mineralizacji.

Oceń artykuł (4)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz