Artykuł sponsorowany

Własność terytorialna komornika sądowego

Własność terytorialna komornika sądowego

Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, którego zadanie polega na realizacji roszczeń cywilnych na drodze egzekucji długów w formie pieniężnej, materialnej (ruchomości oraz nieruchomości) lub poprzez potrącania z różnego rodzaju świadczeń, takich jak zasiłki dla bezrobotnych czy ubezpieczenie zdrowotne. Zasady pracy każdego komornika działającego na terenie Polski reguluje ustawa o komornikach sądowych i egzekucjach. Artykuły 7 i 8 ustawy poświęcone są zagadnieniu własności lub inaczej właściwości terytorialnej komorników.


Czym jest własność terytorialna?

Komornicy sądowi działają przy sądach rejonowych, obszar działalności sądu jest jednocześnie obszarem działalności komornika. Właśnie ten rewir nazywamy własnością/właściwością terytorialną komornika. Nie jest on niezmienny – zgodnie z artykułem 7 ustawy, ust. 2 i 3, własność komornicza zmienia się wraz z utworzeniem nowego sądu rejonowego (jeśli komornik znajdzie się w obszarze jego działania, to staje się on zgodnie z prawem jego rewirem) lub likwidacją starego (w tej sytuacji komornik zostaje przypisany do sądu, który od tej pory zajmuje się rewirem zlikwidowanej instytucji). W obszarze działalności jednego sądu może działać więcej niż jeden komornik sądowy.


Wybór komornika

Przypisanie do obszaru działalności danego sądu rejonowego nie oznacza, że komornik sądowy jest zobowiązany do podejmowania zadań jedynie w swoim rewirze. Zgodnie z ust. 5 artykułu 8 ustawy wierzyciel może zlecić sprawę o egzekucję długu każdemu komornikowi działającemu na terenie Polski – w tym celu wymagane jest jedynie oświadczenie na piśmie, składane wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, stwierdzające, iż wierzyciel korzysta z prawa wyboru. Wyjątkiem są jedynie sprawy, w których przedmiotem egzekucji są nieruchomości. Wybrany komornik zobowiązany jest odmówić wszczęcia postępowania również w sytuacji, kiedy jego zaległości w prowadzeniu obecnych spraw przekraczają sześć miesięcy lub kiedy wpływ spraw w bieżącym roku przekroczył określony przez ustawę limit (wynosi on 10 tysięcy – jeśli skuteczność komornika w poprzednim roku nie przekroczyła 35%, limit ten wynosi 5 tysięcy). Komornik nie ma jednakże prawa odmówić wszczęcia postępowania w swoim rewirze, niezależnie od ilości prowadzonych spraw oraz formy egzekucji.

Czas potrzebny na zakończenie postępowania egzekucyjnego w dużej mierze zależy od sprawności wybranego przez nas komornika. Dlatego warto zdecydować się na pomoc doświadczonych funkcjonariuszy, takich jak Kancelaria Komornicza w Tarnowie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz