Materiał Partnera

Własna serwerownia czy zewnętrzne data center - co wybrać?

Własna serwerownia czy zewnętrzne data center - co wybrać?

Przechowywanie danych jest jedną z kluczowych kwestii dotyczących prowadzenia własnej firmy. Wszyscy przedsiębiorcy chcą, aby gromadzone informacje nie wyciekły i nie dostały się w niepowołane ręce. Dlatego obecnie tak dużą wagę przywiązuje się do rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa danych. Możliwości są dwie – można korzystać z własnej serwerowni lub z zewnętrznego data center. Która opcja jest bardziej korzystna?

Data center – co to takiego?

Data center zazwyczaj znajduje się w ogromnym budynku lub w hali o sporym metrażu. Są one zaaranżowane na serwerownię, w której umieszcza się zaawansowane urządzenia informatyczne służące do przechowywania danych. Zapewnione są tam odpowiednie warunki do funkcjonowania takiego sprzętu. Ponadto data center jest też doskonale zabezpieczone przed ewentualnym włamaniem się hakerów do bazy danych.

Usługa outsourcingowa dotycząca korzystania z data center polega na „wynajęciu przestrzeni” do przechowywania danych. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze niż budowa własnej serwerowni. Ponadto, kiedy okaże się, że w związku z rozwojem firmy dotychczasowa przestrzeń do zapisu informacji nie wystarcza, można rozszerzyć usługę i wynająć jej więcej. Jednak mimo tego niezależne serwerownie mają nadal wielu zwolenników.

Dlaczego warto zdecydować się na własną serwerownię?

Stworzenie własnej serwerowni jest dużym przedsięwzięciem. Jest to inwestycja, z którą wiążą się spore koszty. Dodatkowo wymaga ona tego, aby w firmie znajdowało się pomieszczenie przeznaczone na serwerownię. Poza tym trzeba pomyśleć od klimatyzacji, przystosowaniu przestrzeni do instancji urządzeń i skutecznych zabezpieczeniach. Dlaczego więc przedsiębiorcy decydują się na ich budowę?

Niezależna, własna serwerownia to rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb konkretnej firmy czy branży. Wystarczy kontakt z solidnym wykonawcą oraz stworzenie projektu zgodnie z wytycznymi i oczekiwaniami zleceniodawcy” – mówi ekspert z firmy serwerownie.com.pl.

Główną zaletą serwerowni jest to, że dają one pełną niezależność od zewnętrznych firm. Jej użytkownicy mają także całkowitą kontrolę nad środowiskiem operacyjnym. To właściciel serwerowni decyduje o tym, w jaki sposób zabezpieczane będą dane oraz kto będzie miał do nich dostęp. Własna infrastruktura IT to także lepsza ochrona przed ewentualnym wyciekiem informacji przechowywanych w serwerowni.

Zewnętrzne data center mogą być wygodne dla małych przedsiębiorców. Jednak większe firmy czy urzędy cenią sobie bliskość bazy danych oraz wpływ na jej funkcjonalność i parametry.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz