Materiał Partnera

Własna działalność gospodarcza. Jakie podatki zobowiązany jest płacić przedsiębiorca?

Własna działalność gospodarcza. Jakie podatki zobowiązany jest płacić przedsiębiorca?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to trudne, ale zarazem satysfakcjonujące przedsięwzięcie. Możemy uniezależnić się zawodowo i skupić się na rozwoju swojej firmy. To także szansa na dużo większe zarobki i połączenie pasji z zarabianiem pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że jako przedsiębiorcy, musimy odprowadzać do skarbu państwa należne podatki. Jakie?

Podatek dochodowy

Podatek dochodowy to podatek bezpośredni, który płacony jest od dochodu, jaki uzyska przedsiębiorca. Warto podkreślić, że jego wysokość i termin zapłaty uzależnione są od wybranej formy opodatkowania. Statystyki pokazują, że najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców formą opodatkowania jest skala podatkowa.  Jest ona szczególnie korzystna dla osób, które rozliczają się wspólnie z małżonkiem, gdzie jedna osoba osiąga niskie dochody, a druga bardzo wysokie. W przypadku skali podatkowej dochód do 85 528 zł opodatkowany jest 18% stawką, natomiast dla kwoty wyższej opodatkowanie wynosi 32%. Jak informuje pani Barbara Złotowska – ceniona księgowa i właścicielka Biura Rachunkowego w Iławie – do pozostałych form opodatkowania zaliczamy:

  • podatek liniowy
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • kartę podatkową

Każda z powyższych posiada pewne wady i zalety. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj opodatkowania dochodów z firmy, warto skorzystać z usług specjalisty, który fachowo doradzi, która forma będzie dla naszego przedsiębiorstwa najbardziej opłacalna.

Podatek od towarów i usług

Podatek VAT praktycznie w połowie zasila skarb państwa. Jest on podatkiem o wartości dodanej , który nakłada się na towar lub na usługę na każdym etapie obróbki, którym obciążony jest końcowy nabywca. Stawka podatku VAT wynosi obecnie 23 %, jednak może się ona różnić w zależności od rodzaju towaru lub usługi np. dla usług taksówkarskich podatek VAT wynosi 4%.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Dla niektórych rodzajów transakcji pojawiających się w obrocie gospodarczym przewidziany jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Takiemu podatkowi podlegają:

  • umowy spółki
  • umowy dożywocia
  • umowy darowizny
  • ustanowienie hipoteki
  • umowy pożyczki pieniędzy
  • inne

Wysokość podatku zależna jest od umowy, jednak najczęściej możemy mówić o 1% lub 2% wartości zawieranej transakcji.

Podatek od nieruchomości

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, bardzo często decydują się na rejestrację firmy pod adresem zamieszkania. O takiej sytuacji należy powiadomić gminę. Urzędnicy muszą bowiem skontrolować, czy w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej nie wzrośnie podatek od nieruchomości. Kiedy przedsiębiorca posiada grunty lub budynki podlegają one opodatkowaniu zgodnie ze stawką określoną przez gminę.

Opłata za korzystanie ze środowiska

Każdy przedsiębiorca, który w jakikolwiek sposób korzysta ze środowiska np. poprzez używanie samochodu służbowego, zobowiązany jest do uregulowania stosowanej opłaty. Wysokość opłaty ustalana jest na podstawie sprawozdania środowiskowego, które należy każdego roku złożyć w urzędzie marszałkowskim.

Podatek od środków transportowych

Poza podatkiem dochodowym, przedsiębiorcy, którzy posiadają samochody ciężarowe, autobusy, przyczepy, naczepy lub ciągniki siodłowe i balastowe muszą zapłacić podatek od środków transportowych. Jest to podatek lokalny, opłacany na rzecz gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania danego przedsiębiorcy.

Opracowanie:
Iława, Dąbrowskiego 15 lok. 3
tel. 601 051 659
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz