Materiał Partnera

Właściwy transport materiałów sypkich – jak to się robi?

Właściwy transport materiałów sypkich – jak to się robi?

Materiały sypkie wymagają szczególnego zabezpieczenia podczas transportu. Jaką formę transportu wybrać i jak zabezpieczyć taki towar, żeby bezpiecznie dotarł na wskazane miejsce? Radzimy, jak przewieźć zboże, paszę, węgiel, cement i nawozy.

Różne produkty

Do najczęściej przewożonych materiałów sypkich należą nawozy sztuczne, cement, kruszywa, wapno, piasek, żwir, ziemia, gruz, rudy metali, węgiel, zboże, pasze, mąka, cukier, sól – czyli głównie ładunki związane z rolnictwem, branżą budowlaną i spożywczą. Tego rodzaju produkty zwykle przewozi się luzem lub w specjalnych workach z papieru, juty lub tworzyw sztucznych. Do transportu tego rodzaju materiałów wykorzystuje się też różnego rodzaju beczki, skrzynie i kontenery. Materiały sypkie przewożone są przy pomocy wszystkich gałęzi transportu, jednak najwygodniejszym sposobem jest transport samochodowy, który pozwala dotrzeć w niemal każde miejsce w Europie.

Na drodze

Jeśli chodzi o transport samochodowy towarów sypkich, takich jak np. mąka czy pasza, to najczęściej stosuje się do tego specjalne silosy do przewozu tego typu ładunków. Takie silosy mogą być jedno- lub wielokomorowe, co pozwala na przewożenie kilku rodzajów towaru. Pasza jest rozładowywana przy pomocy leja zsypowego i specjalnego podnośnika hydraulicznego. Czasem używa się też urządzeń do przedmuchiwania zbiornika lub rozładowywania grawitacyjnego – to metody sprawdzające się przy lżejszych materiałach. W przypadku tych cięższych – żwiru, węgla albo piasku – najlepiej sprawdzają się pojazdy ze specjalnymi naczepami wyposażonymi w ruchome podłogi, plandeki albo wywrotki.

Wrażliwy towar

Materiały sypkie często są wrażliwe na warunki atmosferyczne i różne inne czynniki występujące w trakcie transportu – łatwo się przesypują, zbrylają, przegrzewają… Ważne jest ich zabezpieczenie przed szkodliwymi warunkami. Przede wszystkim trzeba zadbać o czystość powierzchni przeładunkowych, żeby do towaru nie dostały się żadne zanieczyszczenia. Poza tym istotna jest ochrona przed wilgocią, pleśnią i drobnoustrojami. Najlepiej z transportem towarów sypkich poradzi sobie sprawdzona firma, która posiada doświadczenie w tej dziedzinie. Przewozem takich materiałów zajmuje się TED Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe. Transport samochodów, towarów, kontenerów. Dzięki dużemu doświadczeniu w transporcie krajowym i zagranicznym firma realizuje swoje usługi szybko i bezproblemowo. Można bez obaw powierzyć jej nawet bardzo trudne w transporcie towary.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz