Artykuł sponsorowany

Właściwości zdrowotne ryb

Właściwości zdrowotne ryb

Ryby mają wiele właściwości zdrowotnych. Są podstawą diety śródziemnomorskiej i azjatyckiej, które uznawane są za najzdrowsze na świecie. Witaminy i minerały w nich zawarte wpływają zarówno na wygląd zewnętrzny, jak i metabolizm czy dobre funkcjonowanie organizmu. Które ryby wybierać i w jakiej postaci, aby w pełni korzystać z ich dobroczynnych cech?

Typy ryb w sklepach

Zastanawiając się nad tym, jakie są właściwości ryb, trzeba zdefiniować, jakie ich typy mamy w sklepach. Do ryb morskich, czyli słonowodnych należą: śledź, tuńczyk, makrela, szprot, łosoś, dorsz, halibut, mintaj itp. Z kolei ryby słodkowodne to te rzeczne i jeziorne, jak: sandacz, lin, pstrąg, karp, karaś, płoć czy jesiotr. Innym podziałem jest ten na ryby tłuste (łosoś, tuńczyk, makrela, śledź, sardynka), średnio-tłuste (pstrąg, karp, turbot) i chude (sola, dorsz, sandacz, link, panga, leszcz, dorada itp.).

Oprócz tego ryby można podzielić na formę, w jakiej są sprzedawane: surowe – świeże i mrożone, przetworzone i wędzone, a także jako element garmażerii. Bardzo duży wybór ryb pochodzących z całego świata, w różnych formach i dobrych dla zdrowia znajdziemy w ofercie przedsiębiorstwa przetwórstwa rybnego Bogmar Traper sp. z o.o. z Warszawy.

Korzystanie z właściwości zdrowotnych ryb

Aby skorzystać w pełni z właściwości zdrowotnych ryb, trzeba je jeść minimum dwa razy w tygodniu – najlepiej wybierając te świeże lub mrożone. Jednym z ich najważniejszych składników są wielonienasycone kwasy omega-3. Znajdziemy je w tłustych morskich rybach, takich jak łosoś czy sardynki. Tzw. „dobre tłuszcze” nie tylko wspomagają pracę układu krążenia, odpornościowego i wzroku. Mają korzystny wpływ na pracę i rozwój mózgu, dlatego powinny być spożywane już od wieku niemowlęcego.

W rybach znajdziemy też witaminy z grupy A, D i E – są one rozpuszczalne w tłuszczach, więc tu znów górować będą ryby średnio i pełnotłuste. Z kolei ryby chude zawierają witaminę B, szczególnie polecaną ciężarnym i osobom obciążonym stresem.

Ryby to bardzo dobre źródło białka. Jeśli chcemy zadbać o zdrową sylwetkę, wybierajmy te chude. Pieczone lub duszone z powodzeniem zastąpią mięso i wspomogą utratę kilogramów.

Ryby przetworzone

Ryby w puszkach i plastikowych pudełkach, szczególnie te tłuste, jak szproty, śledzie czy sardynki także są dobrym źródłem witaminy D. Dodatkowo znajdują się w nich fosfor i wapń. Często są jednak dość słone, dlatego nie powinny pojawiać się na stole codziennie. Warto też sprawdzić ich skład i szukać takich ryb konserwowych, w których składzie jest jak najmniej dodatków chemicznych.

Jeśli wybieramy ryby wędzone, to takie, które są przygotowywane w profesjonalnych wędzarniach, a nie tylko aromatyzowane. Są słone i ciężkostrawne, a dym wędzarniczy może zawierać szkodliwe składniki. Mimo wszystko nie trzeba ich eliminować ze swojej diety, ponieważ ich niepowtarzalny smak może przekonać do jedzenia ryb także osoby, które za nimi nie przepadają.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz