Materiał Partnera

Właściwości użytkowe kruszyw i ich wpływ na jakość betonu

Właściwości użytkowe kruszyw i ich wpływ na jakość betonu

Na jakość betonu ma wpływ wiele czynników. Użyte do niego kruszywa powinny być wysokiej jakości, o czym zazwyczaj świadczy pochodzenie ze sprawdzonych źródeł. Ponadto wysokogatunkowe mieszanki wymagają tego, by ziarna kruszywa były określonej wielkości. Receptury na beton starają się ograniczyć zapotrzebowanie wody ze względu na zachowanie wysokiej wytrzymałości, jednak niedobór tego składnika może nieść ze sobą przykre konsekwencje.

Norma regulująca jakość betonu

Zasady produkcji oraz właściwości betonu towarowego reguluje norma PN-EN 206-1:2003, która zaleca, która określa skład odpowiadający klasom ekspozycji lub rodzajom wykonywanego elementu. Uwzględnia przy tym realizację robót, przeznaczenie betonu, warunki środowiska, na które beton będzie narażony oraz inne wymagania kruszywa odsłoniętego lub kruszywa stosowanego przy mechanicznej obróbce powierzchni betonu. Ze względu na powszechne używanie przy budowie dróg, domów i innych zabudowań, beton powinien być trwały i plastyczny. Jakość wyprodukowanego betonu zależna jest od jakości składników, które zostały użyte do jego powstania. Jeśli budujemy dom chcemy mieć pewność, że używany przez nas kompozyt jest najwyższej jakości i nie spowoduje problemów po kilku latach użytkowania. Dlatego jeśli decydujemy się na zakup betonu, powinniśmy sprawdzić, czy składniki do jego produkcji są dobrej jakości i pochodzą ze sprawdzonych źródeł.

Kruszywa używane do produkcji betonu

Wielkość ziarna w mieszance wpływa na zapotrzebowanie na wodę, co ostatecznie decyduje o konsystencji mieszanki betonowej. Receptury betonu starają się uzyskać jak najniższe zapotrzebowanie wody, co przekłada się na szczelność oraz wytrzymałość. Niska jakość wody może jednak wpłynąć na gorszą jakość powierzchni betonu. Kruszywo drobne, czyli różnego rodzaju piaski, wpływają stabilizująco na mieszanki betonowe. Piasek używany do produkcji betonu nie powinien brudzić rąk ani wytwarzać nieprzyjemnego zapachu, bowiem może to świadczyć o jego zanieczyszczeniu. Jego ziarna powinny być zróżnicowane, dzięki czemu beton zachowa szczelność. Do budowy doskonale sprawdza się piasek rzeczny lub kopalniany, którego pozyskuje się z odkrywek. Do produkcji betonu towarowego wykorzystuje się także żwir, czyli drobne skały i minerały wydobywane z dna rzek i mórz. Pracownik firmy STAMBET-BUD w Grodzisku Mazowieckim tłumaczy: Jest to tak zwane kruszywo grube, które stanowi wypełnienie objętościowe. Doskonale nadaje się do kompozytów wylewanych na fundamenty budynków, schodów, stropów czy chodników.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz