Materiał Partnera

Właściwości pelletu dębowego

Właściwości pelletu dębowego

Ogrzewanie domu przy pomocy paliw z biomasy jest korzystne dla kieszeni. Ekolodzy podkreślają również, że spalanie tego typu opału nie szkodzi środowisku. Jednym z takich sposobów ogrzewania budynku jest wykorzystywanie do tego celu pelletu. Na rynku dostępnych jest jego kilka rodzajów, które różnią się między sobą energetycznością, a co za tym idzie wydajnością. Na tym tle wyróżnia się pellet dębowy.

Pellet – co to takiego?

Pellet jest paliwem opałowym powszechnie wykorzystywanym na terenie Europy. Wpływ mają na to jego wysoka energetyczność i aspekty ekologiczne. Podczas spalania tej biomasy nie powstaje duża ilość popiołu. Popiół ten można jednak wykorzystać jako nawóz do trawników.

Pellet powstaje poprzez sprasowanie trocin drzewnych – na przykład dębowych. Są one zgniatane, a następnie przepuszczane przez specjalną matrycę, dzięki czemu zostaje im nadany kształt granulek. Dlatego też jego wykorzystywanie do ogrzewania domu jest tak wygodnym rozwiązaniem. Należy jednak zwracać uwagę, czy dany pellet jest produktem naturalnym. Nieuczciwi producenci niekiedy dodają do niego szkodliwe substancje, aby obniżyć koszty jego produkcji. Na skutek tego emituje on do atmosfery toksyny, a także jest dużo mniej wydajny.

Pellet można spalać w specjalnych kotłach na biomasę. Mają one wbudowane automatyczne podajniki, dzięki czemu są praktycznie bezobsługowe. Dobrej jakości materiał, jakim jest pellet dębowy, nie zabrudzi urządzeń grzewczych ani przewodów kominowych” – mówi specjalista z firmy Waltimber Andrzej Waluś.

Pellet dębowy – charakterystyka

Pellet może powstawać z siana, słomy, z łusek słonecznika, a także z drewna sosnowego, świerkowego i dębowego.

Pellet dębowy produkowany ze zrębów tego drzewa liściastego nie przyczynia się do zabrudzania przewodów kominowych. Taka sytuacja nierzadko ma miejsce w przypadku wykorzystania biomasy z sosny czy świerku. Drewno dębowe cechuje się też tym, że ma stosunkowo mało żywicy. Dlatego, aby stworzyć z niego materiał opałowy, wykorzystuje się specjalne techniki. Niestety niekiedy zdarza się, że aby wyprodukować z drewna dębu paliwo do palenia w kotłach, stosuje się do tego kleje i lepiszcze, które negatywnie wpływają na jego jakość.

Naturalny pellet dębowy ma charakterystyczny, przyjemny zapach – także podczas spalania. Jego kolor jest jednolity, a na powierzchni opału nie występują przebarwienia. Cechuje go bardzo duża wartość opałowa na poziomie około 17 760 kJ/kg oraz jest znacznie wydajniejszy niż pellet sosnowy. Natomiast zawartość popiołu w tym paliwie wynosi poniżej 0,40%.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz