Artykuł sponsorowany

Właściwości i zastosowanie wełny mineralnej

Właściwości i zastosowanie wełny mineralnej

Na rynku dostępne są rozmaite ociepleniowe materiały. Wśród nich jest wełna mineralna. Ten materiał wykorzystywany przede wszystkim w branży budowlanej. Wełnę stosuje się zazwyczaj w pracach ociepleniowych, co wynika z ich doskonałych właściwości termoizolacyjnych. Poza tym wełna wykorzystywana jest w energetyce. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego materiału, a najpopularniejsze z nich to wełna szklana i skalna. Zobacz, czym wyróżnia się wełna mineralna oraz gdzie najczęściej wykorzystuje się ją w budownictwie.

Podstawowe właściwości wełny mineralnej

Wełna mineralna to jeden z najchętniej wybieranych materiałów izolacyjnych. Jest to doskonały produkt do wykonywania ociepleń budynków. Wpływ na to ma przede wszystkim dobra izolacyjność cieplna wełny, którą określa się na podstawie wartości współczynnika przewodzenia ciepła lambda. W przypadku wełny mineralnej parametr ten wynosi od 0,031 do 0,045 W/mK, dzięki czemu zapewnia ona stabilność cieplną wewnątrz ocieplonych pomieszczeń. Współczynnik przewodzenia ciepła lambda to stosunek określonego strumienia ciepła, który przewodzi materiał ociepleniowy do spadku temperatury na jego grubości.

Wełna mineralna wyróżnia się także dobrą izolacyjnością akustyczną. Wpływ na to ma jej włóknista struktura. Materiał ten cechuje się również niepalnością oraz ognioodpornością. Wełnę klasyfikuje się jako materiał niepalny w klasie A1, czyli w najwyższej siedmiostopniowej europejskiej klasyfikacji niepalności. Wełna mineralna nie rozprzestrzenia płomieni ognia, może nawet 2 godziny być zaporą przeciwogniową i topi się w temperaturze przekraczającej 1000 stopni Celsjusza. W trakcie pożaru wełna nie wydziela dymu. Wynika to z włóknistej struktury tego materiału. Warto też zaznaczyć, że wełna mineralna nie ma właściwości higroskopijnych.

Wady wełny mineralnej

Wełna mineralna nie jest idealnym materiałem, ponieważ takie nie istnieją. Jedną z ich wad jest kruszenie i pylenie, przez co nieco utrudnione jest jej układanie. Gdy zamierzamy obrabiać wełnę, musimy wyposażyć się w sprzęt chroniący drogi oddechowe. W porównaniu do styropianu, czyli innego materiału ociepleniowego, wełna ma większy ciężar, a co za tym idzie, bardziej obciąża konstrukcję. Ostatnią wadą tego materiału jest nasiąkliwość, dlatego niezbędne jest zabezpieczenie jej przed działaniem wilgoci.

Jakie jest zastosowanie wełny mineralnej w branży budowlanej?

Wełna mineralna to materiał, który znajdziemy m.in. w asortymencie oferowanym przez firmę Gut-Bud z Podolszyna. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w budownictwie. Produkt ten sprawdzi się głównie w pracach ociepleniowych. Wełnę wykorzystuje się między innymi do ocieplania zewnętrznych ścian trójwarstwowych, poddaszy użytkowych, dachów, działowych ścian szkieletowych, dwuwarstwowych ścian oraz podłóg na drewnianych stropach. Jak można łatwo zauważyć, wełna mineralna to materiał, który sprawdzi się zarówno do ocieplania obiektów budowlanych od wewnątrz, jak i we wnętrzu.

Gdzie zaopatrywać się w materiały ociepleniowe?

Jeśli szukasz materiałów izolacyjnych, elewacyjnych bądź budowlanych do swojego projektu, warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Gut-Bud z Podolszyna. To skład budowlany, który oferuje szeroki wachlarz produktów, które spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Firma ta specjalizuje się w sprzedaży materiałów ociepleniowych, takich jak wełna mineralna czy styropian, ale poza tym oferuje także różnego rodzaju akcesoria niezbędne podczas remontu: kleje, zaprawy, płyty gipsowo-kartonowe oraz farby elewacyjne.

Opracowanie:
Podolszyn, Polna 160
tel. 606 663 308
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz