Materiał Partnera

Właściwości i zastosowanie taśm dwustronnych samoprzylepnych

Właściwości i zastosowanie taśm dwustronnych samoprzylepnych

Dwustronne taśmy samoprzylepne mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle i w wielu dziedzinach naszego życia. Wszystko dzięki temu, że producenci oferują nam kilka typów artykułów, które różnią się m.in. rodzajem nośnika, kleju oraz przekładki zabezpieczającej. Właśnie ze względu na te różnorodne cechy można stosować je do wielu rodzajów tworzyw. Jakie jeszcze właściwości i zastosowanie mają taśmy dwustronne samoprzylepne?

Budowa taśm dwustronnych

Produkty te składają się z kilku warstw. Jedną z nich jest nośnik, który wpływa na utrzymywanie kleju oraz funkcjonalność samej taśmy. Jest to cienka, elastyczna i gładka warstwa zaprojektowana tak, aby wytrzymywać określone siły, a także pełnić rolę bariery dla wilgoci i tlenu. Kolejnym elementem jest pasek ochronny zabezpieczający masę klejową, który najczęściej wykonany jest z papieru lub folii. Ostatnią, bardzo ważną warstwę stanowi system klejący, najczęściej wykonany z tworzyw kauczukowych, akrylowych lub rozpuszczalnikowych.

Przewaga taśmy samoprzylepnej nad innymi metodami łączenia materiałów

Dwustronna taśma samoprzylepna sprawdza się przy montażu tych elementów, w przypadku których należy unikać uszkodzeń mechanicznych. Takie uszkodzenia mogą powodować m.in. śruby, gwoździe i kleje w płynie, co będzie wpływać szczególnie destrukcyjnie na nawierzchnie podatne na korodowanie, a także wszędzie tam, gdzie liczy się estetyka i wzornictwo. Łącznie za pomocą taśm samoprzylepnych dwustronnych jest dobrym wyborem także w przypadku materiałów, których nie możemy połączyć innymi metodami, np. plastiku oraz szkła. Ponadto taśmy spełniają rolę uszczelniającą, a także chroniącą przed niekorzystnymi czynnikami środowiska zewnętrznego w tym kurzem. Kolejny atut to brak konieczności czyszczenia oraz odczekania czasu potrzebnego na utwardzenie połączenia, tak jak ma to miejsce np. w przypadku płynnych klejów.

Zastosowanie taśm dwustronnych samoprzylepnych

Produkty te nadają się do:

  • montażu bocznych listew, haczyków, obrazków, elementów ochronnych i emblematów,

  •  montażu elementów głośników, mikrofonów i aparatów fotograficznych,

  • dopasowania części mebli, drzwi, ścianek działowych i innych przedmiotów wyposażenia,

  • mocowania płyt drukarskich,

  • sklejania szkła,

  • łączenia podzespołów w maszynach, urządzeniach i pojazdach.

Jak wskazuje powyższy tekst, taśmy dwustronne różnią się szeregiem cech, dlatego znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Poszukując konkretnych rozwiązań dla własnego przemysłu możemy skontaktować się z jednym producentów tego typu produktów, np. firmą Mierzejewski z Wrocławia, która zajmuje się sprzedażą wysokiej jakości taśm samoprzylepnych od 2001.

Opracowanie:
Wrocław, Lelewela 4
tel. 71 341 18 94
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz