Artykuł sponsorowany

Właściwości i zastosowanie substancji żelujących

Właściwości i zastosowanie substancji żelujących

Substancje żelujące są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. W zdecydowanej większości stosuje się je podczas produkcji żywności, ale pojawiają się także w składzie niektórych kosmetyków. Każda substancja żelująca cechuje się nieco innymi właściwościami, zatem jest wykorzystywana w różnych celach. Gdzie stosuje się poszczególne składniki i jaka jest ich charakterystyka?

Właściwości substancji żelujących 

Każda substancja żelująca cechuje się nieco innymi właściwościami. Większość takich składników ma pochodzenie naturalne, dlatego znajdują one swoje zastosowanie w wielu produktach spożywczych. Bez względu na rodzaj substancji, jej zadaniem jest utrzymywanie konsystencji żelu lub postaci do niego zbliżonej.

Najpopularniejsze substancje żelujące:

·       żelatyna,

·       pektyna jabłkowa,

·       agar-agar,

·       guma guar,

·       mąka groszkowa,

·       guma ksantanowa.

Każda substancja żelująca ma nieco inną charakterystykę. Dla przykładu, pektyny nie tylko żelują, lecz także zagęszczają, dlatego są powszechnie stosowane w produkcji serków twarogowych czy napojów mlecznych fermentowanych. Guma guar natomiast zwiększa wydajność ciasta i zapewnia jego odpowiednią sprężystość. Z tego powodu jest ona wykorzystywana w piekarnictwie, ale nie tylko.

Zazwyczaj substancje żelujące dodatkowo zagęszczają i pełnią funkcję stabilizatorów. Często ułatwiają one także mieszanie poszczególnych składników, zapewniając odpowiednią lepkość. Wiele substancji żelujących to produkty bezbarwne i bezwonne, dlatego znajdują one swoje zastosowanie zarówno w artykułach słodkich, jak i słonych.

Zastosowanie substancji żelujących 

Poszczególne substancje żelujące mają różne zastosowania. Wszystko zależy od ich dodatkowych właściwości, co można zaobserwować, na przykład, w przypadku gumy guar.

Zastosowanie wybranych substancji żelujących:

·       żelatyna – desery, żelki, produkty mleczne, wyroby mięsne,

·       pektyny – dżemy, galaretki, soki, nektary, lody, wypieki, serki twarogowe, mleczne napoje fermentowane,

·       agar-agar – galaretki, dżemy, ptasie mleczko,

·       guma guar – wypieki, nadzienia cukiernicze, jogurty, kefiry, serki topione, dania gotowe, sosy, keczupy,

·       guma ksantanowa – sosy, lody, wypieki.

Substancje żelujące są wykorzystywane nie tylko do produkcji żywności. Stosuje się je również w procesie tworzenia leków, banknotów, jedwabiu, zapałek, atramentu, barwników drukarskich, kulek do paintballa, emulsji fotograficznych, suplementach dla sportowców czy kosmetykach.

- Substancje żelujące mają bardzo szerokie zastosowanie. Obecnie wiele marek odchodzi od stosowania składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak żelatyna, koncentrując się na wariantach pozyskiwanych z roślin. W produktach wegańskich zazwyczaj znaleźć można gumę guar, agar-agar czy karagen – tłumaczy specjalista z firmy Ilkow Trade oferującej składniki do produkcji żywności i suplementów.

Substancje żelujące są ważnym składnikiem wielu kosmetyków. Można je znaleźć w piankach do włosów, zmywaczach do paznokci, mydłach w płynie, szamponach, odżywkach, żelach do mycia ciała, balsamach czy kremach z filtrem UV.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz