Artykuł sponsorowany

Właściwości i zastosowanie drutów miedzianych

Właściwości i zastosowanie drutów miedzianych

Metale to tworzywa, które charakteryzują się doskonałym przewodnictwem prądu. Takie właściwości wykazuje również miedź. Właśnie dlatego jest ona tak chętnie wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju drutów. Powstają z niej także kable, przewody czy całe układy przeznaczone do tego, aby przewodzić energię elektryczną. Czym wyróżniają się druty wykonane z miedzi? Gdzie znajdują one zastosowanie? Dowiedz się więcej.

Druty miedziane – charakterystyka

Miedź to metal, który ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej właściwości zadecydowały o tym, że jest także świetnym materiałem do tworzenia drutów.

Metal ten charakteryzuje bardzo wysoka przewodność elektryczna. Miedź należy do grupy metali nieszlachetnych i jest najlepszym przewodnikiem prądu w tej grupie. Właśnie dlatego jest tak często stosowana do produkcji drutów, które następnie znajdują zastosowanie w układach czy w kablach przewodzących energię elektryczną.

Oprócz tego tworzywo to odznacza się dużą wytrzymałością. Jest to niezwykle istotne, gdyż oznacza to, że drut z miedzi nie będzie podatny na rozciąganie. Mimo tego miedź jest elastyczna i, co bardzo ważne, odporna na korodowanie.

Miedź to idealny materiał do tego, aby produkować z niej druty. Ma niemalże tak samo dobre parametry, jeżeli chodzi o przewodność elektryczną, jak srebro. Jest jednak surowcem nieporównywalnie tańszym oraz o wiele bardziej wytrzymałym. To te jej cechy zadecydowały o tym, że druty z miedzi są wykorzystywane w instalacjach i układach, których funkcją jest przewodzenie prądu” – mówi ekspert z hurtowni EL-DRUT.

Jakie zastosowanie mają druty z miedzi?

Nie wszystkie druty miedziane są wykonywane w ten sam sposób. Dlatego też dzieli się je na kilka rodzajów. Można spotkać się chociażby z drutami miedzianymi okrągłymi, profilowymi, w emalii czy w oprzędzie z włókna szklanego.

Niektóre rodzaje drutów miedzianych wykazują doskonałe właściwości chemiczne. Cecha ta sprawia, że mogą być wykorzystane podczas produkcji uzwojenia silnika, transformatorów, elektronarzędzi. Przewody miedziane mają także zastosowanie w urządzeniach pomiarowych i telewizyjnych, cewkach zapłonowych. Poza tym ich zastosowanie sprawia, że podczas lutowania nie trzeba usuwać izolacji. Druty z miedzi są również wykorzystywane w konstrukcjach dużych maszyn i złożonych sprzętów. Drutów jezdnych, okrągłych oraz profilowych używa się do zasilania tramwajów, a nawet dźwigów.

Zalety miedzi zostały już dawno temu docenione przez branżę elektryczną i elektrotechniczną. Od lat jest ona ciągle tak samo powszechnie wykorzystywana do produkcji drutów, które tworzą układy przewodzące prąd.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz