Materiał Partnera

Właściwości i zastosowanie czujników dualnych

Właściwości i zastosowanie czujników dualnych

Zabezpieczenia antywłamaniowe pozwalają skutecznie chronić mienie bez angażowania do pracy całodobowej ochrony na miejscu. Dziś naszymi oczami mogą być różnego rodzaju czujniki. Jeżeli potrzebujesz szczególnie precyzyjnych urządzeń, do Twojej dyspozycji pozostają czujniki dualne. Czym się charakteryzują i jakie mają zastosowania? Oto wszystko, co warto wiedzieć o czujnikach dualnych.

Jak działają czujniki ruchu?

Czujniki ruchu wchodzą w skład zabezpieczeń antywłamaniowych. Umieszczone szczególnie przy wejściach i w najłatwiej dostępnych pomieszczeniach wykrywają ruch w porach, kiedy po tak strzeżonym obiekcie nikt nie powinien się kręcić. Jak to działa? Opowiada specjalista z firmy MRIF Marcin Franek:

Najczęściej spotykane są dwa rodzaje czujników ruchu: pasywne, oparte na podczerwieni, oraz aktywne, wykorzystujące fale elektromagnetyczne i efekt Dopplera. Te pierwsze wykrywają promieniowanie cieplne, jakie emituje każde ciało. Jeżeli w obrazie pojawia się cieplejszy obiekt i przemieszcza się on, to znaczy, że ktoś pojawił się w pomieszczeniu. Z kolei czujki aktywne emitują fale elektromagnetyczne i monitorują ich odbicie. Fala odbita od ruchomego obiektu zmienia częstotliwość, co jest sygnałem do zaalarmowania ochrony – ten ruchomy obiekt to najpewniej intruz.

Czasem jednak nawet te mądre urządzenia można oszukać. Niekiedy warunki przekłamują obraz sytuacji – detektor zauważa ruch, mimo że w rzeczywistości go nie ma. Jest sposób na to, aby obejść te ograniczenia…

Czujniki dualne

Czujki dualne, czyli podwójne, wykorzystują dwa mechanizmy wykrywania nieproszonych gości. Jednocześnie śledzą zmiany temperatur w otoczeniu oraz emitują fale elektromagnetyczne i odbierają je, analizując odbicie. Po co takie podwójne zabezpieczenie?

Niekiedy wyniki pracy pojedynczego czujnika ruchu mogą nie mieć pokrycia w rzeczywistości. Wystarczy, że w pomieszczeniu panuje zmienna temperatura, a czujnik pasywny nie będzie spełniał swojego zadania. Są też osoby, które wiedzą, w jaki sposób oszukać jeden lub drugi system zabezpieczeń. Ich połączenie jest znacznie trudniejsze do zmylenia, ponieważ czujniki dualne reagują zarówno na jednoczesne pojawianie się zmian w otoczeniu, jak i ich określone sekwencje. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko tam, gdzie temperatura jest zmienna, ale też np. w miejscach, w których przebywają zwierzęta, stale emitując ciepło odbierane przez czujnik pasywny. Czujki dualne to obecnie najpewniejszy i najczulszy sposób wykrywania ruchu, który sprawdza się nawet w trudnych warunkach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz