Artykuł sponsorowany

Właściwości i działanie białka kolagenowego

Właściwości i działanie białka kolagenowego

Białko kolagenowe pełni niezwykle ważne role w naszym organizmie. Choć kojarzy się głównie ze skórą, kolagen występuje również we włosach, paznokciach, ścięgnach, zębach, kościach i ścianach naczyń krwionośnych. Jego działanie jest wyjątkowe: nie tylko odpowiada za napięcie skóry, ale również przemianę materii i regenerację uszkodzeń. Działanie białka kolagenowego jest bardzo szerokie i zróżnicowane – przyjrzymy mu się bliżej.

 

Kolagen stanowi 30% wszystkich białek ludzkich. Jednocześnie składa się z niego aż 60% białek skóry. Dlatego też niedobory kolagenu widoczne są przede wszystkim na naszej skórze, głównie twarz i szyi. Z wiekiem jego poziom naturalnie spada – stąd pojawiają się również pierwsze zmarszczki oraz problemy ze stawami.

 

Białko kolagenowe w ciele człowieka

Choć najwięcej kolagenu znajduje się w skórze, białko to zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Warto wspomnieć, że możemy wyróżnić aż 29 rodzajów kolagenu – a każdy z nich spełnia nieco inną funkcję. Ujmując ogólnie białko kolagenowe odpowiada między innymi za usuwanie toksyn z organizmu, przemianę materii, utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej i bilansu wodnego, prawidłowy wzrost i regenerację tkanek oraz odporność. Białko to występuje zarówno w skórze, włosach i paznokciach, jak i kościach, chrząstkach, ścięgnach, tkance szklistej oka oraz rogówce, sercu, nerkach, mózgu, jest również podstawowym składnikiem krwi oraz budulcem komórek nerwowych, tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej.

 

Kolagen i jego znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Bez kolagenu organizm może mieć trudności z funkcjonowaniem. Mogą pojawiać się infekcje, alergie, zanik pracy mięśni. Białko kolagenowe odpowiada za wzrost u dzieci, a także za procesy odnowy komórkowej skóry oraz jej nawilżenia. Zanik tego białka może prowadzić do problemów z układem chrzęstno-kostnym, między innymi zwyrodnień stawów, a także pojawienia się żylaków, nadmiernego wysuszenia skóry oraz pojawienia się zmarszczek. Ponieważ białko kolagenowego odpowiedzialne jest również za produkcję mazi stawowej jego niedobór może objawiać się bólem stawów. A także złamaniami – jest to bowiem białko odpowiedzialne również za budowę kości. U młodego i zdrowego człowieka kolagen jest wytwarzany automatycznie – każda obumarłe białko zastępowane jest nowym. Produkcja kolagenu w organizmie zmniejsza się jednak już po 26. roku życia – dlatego dobrze jest wówczas wdrożyć suplementację kolagenu.

 

Suplementy kolagenowe – wspomóż organizm od wewnątrz

Jak już wspomnieliśmy pierwszym objawem niedoboru kolagenu w organizmie mogą być widoczne na pierwszy rzut oka problemy skórne: nadmierne przesuszenie, brak jędrności oraz zmarszczki. Czy można temu zapobiec? Niestety nie wynaleziono dotąd skutecznej metody, jednak stosowanie kolagenu zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie może przynieść wymierne korzyści dla całego organizmu, w tym skóry. Dobroczynny wpływ kolagenu przyjmowanego doustnie został potwierdzony badaniami. Warto jednak pamiętać, że choć białka kolanowe znajdziemy w wielu różnych produktach spożywczych ich przyswajalność jest różna. Najlepiej zastosować suplementy zawierające w składzie kolagen oraz inne dobroczynne składniki umożliwiające lepsze wchłanianie: między innymi witaminę C oraz krzem.

Wysoką skuteczność regeneracyjną wykazują również algi oraz witamina E – te dwie substancje zawarte są w suplemencie diety Colvita. W ofercie Centrum Kolagenu Naturalnego, która jest oficjalnym i certyfikowanym dystrybutorem marki COLWAY znajdziemy również krem kolagenowy w wersji Vege. W tym przypadku białko kolagenowe pozyskiwane jest z alg, a dodatkowe składniki, takie jak aloes, arnika, kasztanowiec, wąkrotka azjatycka i dzika róża wspomagają procesy regeneracyjne skóry. Okazuje się bowiem, że stosowanie suplementacji to nie jedyna możliwość w walce z upływającym czasem o piękną skórę, włosy i paznokcie. Białko to stosowane zewnętrznie również posiada niezwykłe właściwości i pozwala na zachowanie młodego wyglądu na dłużej.

 

Preparaty z kolagenem stosowane zewnętrznie – kremy, balsamy, maski i inne kosmetyki

Systematyczne stosowanie sprawi, że skóra stanie się bardziej jędrna, lepiej nawilżona, gładka oraz jednolita. Ze względu na swoje właściwości regeneracyjne kolagen doskonale sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej, pomoże również w zmniejszeniu blizn oraz rozstępów. Białko kolagenowe jest również niezwykle pomocne w przypadku regeneracji skóry po operacjach lub zabiegach. W przypadku produktów do włosów lub paznokci kolagen pomoże w zmniejszeniu łamliwości, a także przywróceniu blasku. Warto skorzystać z jego dobroczynnych właściwości. Zwłaszcza, że wśród kosmetyków znajdziemy preparaty każdego rodzaju: zarówno kremy do twarzy, jak i peelingi, sera, eliksiry, płyny do demakijażu, pomadki do ust, kremy do rąk, maseczki, a nawet pasty do zębów zawierające kolagen. Co więcej, ze względu na wyjątkowo działanie białka kolagenowego połączenie suplementacji z kosmetykami zawierającymi ten składnik może przynieść bardzo dobre rezultaty: nie tylko poprawę wyglądu, ale również odbudowę tkanek od wewnątrz.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz