Artykuł sponsorowany

Właściwości gliny samoutwardzalnej

Właściwości gliny samoutwardzalnej

Glina samoutwardzalna stanowi specyficzny rodzaj gliny. Jest ona gotową masą, która od razu nadaje się do formowania. Materiał ten cechuje się miękkością i gładkością, bez nieestetycznych złuszczeń. Należy jednak pamiętać, aby podczas pracy dodać do niej trochę wody - wówczas stanie się jeszcze bardziej elastyczna. Glina samoutwardzalna w ciągu doby wysycha i nie ma konieczności wypalania jej w piecu ceramicznym. Jakie zalety oraz właściwości posiada glina samoutwardzalna?

Zalety gliny samoutwardzalnej

Glina samoutwardzalna jest gotową masą plastyczną, którą od razu można użyć. Materiał ten jest bardzo elastyczną substancją. Poza tym stanowi miękką, gładką masę i bardzo łatwo się z niej formuje. W przeciągu 24 godzin glina samoczynnie wysycha. Proces ten zachodzi pod wpływem powietrza (najlepiej w temperaturze pokojowej). Jest to jednak zawsze zależne od grubości i wielkości wykonanej ozdoby, niektóre przedmioty mogą schnąć nawet do 3 dni. Po wyschnięciu wykonane elementy zachowują się w taki sposób, jakby były wypalone w piecu.

Dużą zaletą gliny samoutwardzalnej jest fakt, że po wyschnięciu można ją dodatkowo obrabiać takimi technikami jak np.  szlifowanie, malowanie, cięcie, obróbka papierem ściernym, lakierowanie, a nawet wiercenie w niej. Wyroby z glinki można pomalować farbami do szkła i ceramiki, dzięki czemu są nie do odróżnienia od wyrobów szkliwionych oraz wypalonych w piecu.

Ogromną zaletą gliny samoutwardzalnej jest także to, że można ją po wyschnięciu obrabiać różnymi technikami, np. szlifować, ciąć lub obrabiać papierem ściernym. Ozdoba powstała w ten sposób, a następnie pomalowana farbami (na bazie białego spirytusu), prezentuje się jak szkliwiona i wypalona w piecu.

Można z niej tworzyć dowolne kształty i formy, używając praktycznie każdego akcesorium do modelowania: szpachelek, wałków i pędzli. Glina daje także ogromne możliwości co do samego formowania – można wykonywać z niej zarówno samodzielne, przestrzenne figurki, jak i modelować na gotowych szkieletach z drutu lub drewna.

Glina samoutwardzalna cechuje się także wszechstronnością zastosowania. Nadaje się zatem doskonale do używania podczas zajęć plastycznych w przedszkolach, czy też warsztatach terapii zajęciowej. Jest to także materiał, który bardzo chętnie wykorzystują plastycy – nie tylko do wyrobu figurek lub innych ozdób, ale również do robienia odcisków i tworzenia form do odlewów. Uczestnicy warsztatów mają możliwość ćwiczenia na takiej glinie przed pracą z „prawdziwym” tworzywem.

Dlaczego warto wykorzystywać glinę samoutwardzalną?

Praca z gliną samoutwardzalną pozwala na zaoszczędzenie czasu. Dzięki swoim zaletom oraz właściwościom znacznie ułatwia pracę i wypiera popularną dotychczas modelinę i plastelinę.

Jak mówi pracownik producenta artykułów plastycznych i szkolnych – Jovi będącej bezpośrednim dystrybutorem artykułów dla plastyków: Glina samoutwardzalna to materiał modelarski, który zyskuje na popularności. Elementy wykonane za jej pomocą zachowują się tak, jakby były wypalane w piecu. Warto zaznaczyć, że praca z glinką w przypadku dzieci ma walory edukacyjne – uczy kreatywności, rozwija wyobraźnię, ćwiczy cierpliwość oraz poprawia sprawność manualną.


Chcąc rozpocząć swoją przygodę z modelowaniem przy pomocy gliny samoutwardzalnej, zaleca się pracę jedynie z wysokiej jakości materiałem. Należy więc dokonywać zakupu gliny jedynie u sprawdzonych producentów, którzy dają gwarancję najlepszych produktów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz