Materiał Partnera

Właściwości folii stretch

Właściwości folii stretch

Nawinięta na tekturową rurkę folia to produkt, z którym spotkał się zapewne każdy z nas. Historia folii stretch sięga 1908 roku, kiedy to powstała zamiast wodoodpornego obrusu. Nazwana została wówczas celofanem. Dziś jest ona najbardziej znanym i najchętniej wybieranym materiałem do pakowania. Jest powszechnie używana w firmach kurierskich, przewozowych, a nawet w gospodarstwach domowych. Jakie właściwości posiada taka folia stretch?

Czym jest folia stretch i jakie są jej rodzaje?

Folia stretch występuje najczęściej w dwóch kolorach, tj. czarnym i transparentnym. Czarna folia zapobiega przedostawaniu się promieni UV do konkretnego miejsca. Natomiast bezbarwna daje nam możliwość podejrzenia zapakowanego za jej pomocą przedmiotu. Produkowana jest ona z polietylenu o niewielkiej wadze i grubości, ale także z polipropylenu, kopolimeru czy fluoropolimeru. Powstaje w wyniku dość skomplikowanego i kosztownego procesu z udziałem specjalnych maszyn. Folię stretch można wytworzyć metodą rozdmuchu lub wylewu maszynowego. Pierwsza pozwala uzyskać tworzywo o różnej grubości i stopniu rozciągliwości. Przygotowanie jej trwa dłużej, jednak końcowy produkt cechuje się wysoką jakością i wytrzymałością. Natomiast folia wytworzona metodą wylewu maszynowego jest bardziej rozciągliwa oraz prostsza w produkcji. Każdy rodzaj folii stretch nawijany jest na specjalną tuleję, dzięki czemu praca z tym tworzywem staje się dużo wygodniejsza.

Dokonując jej zakupu, należy zwrócić uwagę na to, że dostępne są różne rodzaje i grubości, np. folia stretch ręczna, która posiada najmniejszą grubość (od 10 do 40 mikrometrów) i służy do aplikacji ręcznej. Najlepiej sprawdza się przy ręcznym pakowaniu produktów. Folia stretch maszynowa przeznaczona jest do paletyzacji za pomocą maszyn, tj. owijarek automatycznych lub półautomatycznych. Wykorzystywana jest do pakowania ciężkich towarów odpornych na odkształcenia. Natomiast folia stretch jumbo to wysokiej jakości folia wielowarstwowa, przeznaczona do przetwarzania jej na folię ręczną i maszynową.

Folia stretch – właściwości i zastosowanie

Jest ona tworzywem bardzo wytrzymałym, o wysokiej rozciągliwości i termokurczliwości. Folia stretch przykleja się całą swoją powierzchnią do owijanego nią towaru, przez co idealnie chroni go przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, tj. deszcz, śnieg czy promieniowanie UV. Możemy mieć pewność, że owinięty folią towar nie przemoknie i nie wypłowieje. Dodatkowym jej atutem jest wodoodporność i duże możliwości kryjące. Owinięta czarną folią przesyłka jest anonimowa i nie da się zobaczyć, co znajduje się w jej wnętrzu, w przeciwieństwie do folii transparentnej, gdzie możemy podejrzeć towar.

Folia stretch stosowana jest głównie do zabezpieczania przesyłek kurierskich czy do ochrony towarów znajdujących się na paletach. Dzięki jej właściwościom ładunek nie przemieszcza się w trakcie transportu, a ryzyko jego uszkodzenia jest znikome. Jeżeli zależy nam na większej wytrzymałości na urazy mechaniczne, warto owinąć przedmiot kilkukrotnie – zauważa specjalista z firmy Polkar.

Folia stretch daje możliwość dopasowania do najróżniejszych kształtów – nawet tych niestandardowych, np. uszczelki i zderzaki. Co więcej, bardzo dobrze przylega, mimo że nie ma w niej kleju. Dzięki niej możemy skleić także kilka mniejszych przedmiotów ze sobą, aby nie przesuwały się wewnątrz folii. Ma to duże znaczenie podczas transportu delikatniejszych towarów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz