Władysławowo – co warto zobaczyć?

Władysławowo – co warto zobaczyć?

Władysławowo uważane jest za jeden z najpiękniejszych polskich kurortów, który przyjmuje kilkaset tysięcy gości każdego lata. To idealne miejsce na urlop dla wszystkich wielbicieli całodobowych rozrywek oraz wyjątkowych widoków. Może pochwalić się piaszczystą plażą i wieloma atrakcjami. Poznaj turystyczną mapę popularnego wczasowiska. Sprawdź, co warto zwiedzić w tej nadbałtyckiej miejscowości. 

Władysławowo, czyli perła polskiego wybrzeża

Duża, piaszczysta plaża to charakterystyczny punkt nadbałtyckich kurortów. Piękny piasek o długości 3 kilometrów i szerokości 55 metrów dzieli od centrum Władysławowa zaledwie kilka minut. Nic więc dziwnego, że to popularne wczasowisko odwiedzane jest co roku w okresie wakacyjnym przez około 700/800 tys. gości. W ten sposób znacząco rozwinęła się baza noclegowa miejscowości, gdzie możemy skorzystać z pokoi gościnnych, domów letniskowych czy pól namiotowych. Co poza plażowaniem można robić w tym historycznym mieście nad Morzem Bałtyckim?

Przede wszystkim Władysławowo jako atrakcja polskiego wybrzeża przekonuje podróżników i wczasowiczów bogatą ofertą turystyczną. Miejscowość jest również doskonale usytuowana – położenie u wrót Półwyspu Helskiego gwarantuje możliwość zorganizowania wypadu na Kaszuby. Dodatkowo kurort ma równoczesny dostęp do morza oraz Zatoki Puckiej. W sezonie, czyli pomiędzy początkiem czerwca a końcem września miasto jest pełne dyskotek, barów i straganów. Wypoczynek we Władysławowie umilają występy gwiazd sceny muzycznej i dostęp do pysznej lokalnej kuchni.    

Ciekawe miejsca, które warto zwiedzić we Władysławowie

Nadbałtycka plaża

Władysławowo znane jest przede wszystkim jako jedna z najciekawszych miejscowości letniskowych nad Bałtykiem. Kilkanaście kąpielisk z piaszczystymi i szerokimi plażami cieszy miłośników wodnych atrakcji wysoką średnią temperaturą bałtyckich fal. Co ważne, część akwenów jest strzeżona przez wykwalifikowanych ratowników. Miejsca te gwarantują wygraną w konkursach na najbezpieczniejszy kurort w województwie pomorskim.

Na rozdzielonej przez port plaży we Władysławowie możemy liczyć nie tylko na powietrze pełne jodu, ale również na wiele turystycznych niespodzianek. Do najciekawszych należą: zjeżdżalnie wodne, wypożyczalnie sprzętu pływackiego, liczne dmuchane konstrukcje, turnieje sportowe czy występy artystyczne.

plaża we Władysławowie

Aleja Gwiazd Sportu

Od kościoła pw. Wniebowzięcia NMP aż do plaży prowadzi promenada, która cieszy turystów licznymi straganami z pamiątkami czy akcesoriami plażowymi oraz budkami z jedzeniem. To właśnie w tym miejscu – tuż przy słynnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Cetniewo znajduje się Aleja Gwiazd Sportu. Należąca do bogatej oferty turystycznej Władysławowa inicjatywa powstała w 2000 roku i została stworzona w celu upamiętnienia wielkich polskich sportowców.

Na fragmentach promenady tworzone są spiżowe gwiazdy z imieniem i nazwiskiem honorowanego reprezentanta oraz dyscypliną sportu, oprawione w granitowych płytach. W ten sposób uhonorowani zostali np. Kazimierz Deyna czy Irena Szewińska. Co roku w lipcu organizowany jest tutaj Festiwal Sportu, podczas którego nagradzani są kolejni zawodnicy.

Dom Rybaka

Inicjatorem powstania tego najbardziej charakterystycznego budynku we Władysławowie był Mieczysław Popiel. „Popielówkę” – bo tak początkowo nazywano Dom Rybaka, oddano do użytku w 1957 roku jako hotel dla rybaków. Dziś mieści się w tym miejscu biblioteka oraz Urząd Miejski.

Symbol miejscowości posiada wieżę widokową, z której przy dobrej pogodzie można obserwować całą panoramę Władysławowa – od Zatoki Puckiej przez Morze Bałtyckie aż po cały Półwysep Helski. Na różnych piętrach można skorzystać z dwóch tarasów widokowych: głównego i górnego. W środku znajdują się również:

  • Muzeum Motyli;
  • Wystawa Magiczny Zawrót Głowy;
  • Sklep z kaszubskimi pamiątkami regionalnymi.

Dom rybaka

Hallerówka

Kolejna atrakcja turystyczna Władysławowa to idealne miejsce dla miłośników ciekawostek historycznych. Hallerówka jest potocznym określeniem Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy. W tej drewnianej willi zgromadzono wyjątkowe pamiątki oraz interesujące eksponaty związane z tą wybitną postacią.

Obok budynku znajduje się pomnik poświęcony dowódcy. Jest to również miejsce wielu ważnych uroczystości np. obchodów Zaślubin Polski z morzem. Pobliskim i równie ciekawym punktem na mapie Władysławowa jest Adiutantówka, czyli przestrzeń poświęcona stylowi plażowemu.

Ocean Park 

Jedną z najważniejszych rodzinnych atrakcji Władysławowa jest wielki park rozrywki z wieloma zajęciami dla dzieci i młodzieży. Ocean Park to sposób na przeniesienie się do morskiego świata. Znajdują się tutaj bowiem naturalnej wielkości figury zwierząt, mini plaża, salony gier, lego chatka oraz wiele innych ciekawych propozycji. Interesująca ekspozycja, program edukacyjny i największy bezpłatny placu zabaw w województwie pomorskim to pełna oferta tego niesamowitego miejsca.

Sprawdź również, gdzie poza Władysławowem można wybrać się nad polskie morze.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz