Materiał Partnera

Wizyty u ginekologa w trakcie ciąży - co warto wiedzieć? O czym trzeba pamiętać?

Wizyty u ginekologa w trakcie ciąży - co warto wiedzieć? O czym trzeba pamiętać?

Obecność lekarza ginekologa w trakcie ciąży jest obowiązkowa - dzięki regularnym wizytom i badaniom można na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia i zadbać o prawidłowy przebieg ciąży. Dla wielu przyszłych mam są to stresujące momenty, zwłaszcza, jeśli pojawiają się odchylenia od norm badań. Warto jednak pamiętać, że wiele kobiet w ciąży nie ma powodów do obaw, a wszelkie wątpliwości rozwiewa ginekolodzy podczas wizyty lekarskiej.

Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa

Zgodnie z wytycznymi NFZtu pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna się odbyć do 10 tygodnia ciąży, a najlepiej aby miało to miejsce w 8-9 tygodniu. Termin ten dotyczy kobiet, które nie miają żadnych niepokojących dolegliwości (np. plamienia, bólów brzucha). Jeśli jednak takie dolegliwości występują lub chorujesz przewlekle, bądź też poprzednie ciąże były problematyczne, wizyta powinna mieć miejsce w 1-2 tygodniu po dodatnim teście ciążowym.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką. Podają pytania m.in. o ewentualne choroby przewlekłe, operacje, stale zażywane leki, a także poprzednie ciąże. Następnie lekarz wykonuje badania: standardowe badanie ginekologiczne, palpacyjne badanie piersi, wymaz z pochwy, pomiar wagi, a czasem usg. Ponadto lekarz ginekolog zleca inne badania, np. badania krwi, moczu.

Pozostałe wizyty u ginekologa

Prowadzenie ciąży wymaga regularnych wizyt u lekarza ginekologa. Częstotliwość wizyt i rodzaj przeprowadzanych badań zależą od etapu ciąży i przede wszystkim od tego, czy przebiega ona prawidłowo. Jeśli wszystko jest w porządku, przyszła mama może chodzić na wizyty co cztery tygodnie - do 28 tygodnia. Po upływie tego czasu - co dwa tygodnie. Natomiast od 38 tygodnia - co tydzień.

Kiedy należy pilnie zgłosić się do ginekologa?

Lekarze ginekolodzy podkreślają, że w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala. Do tych objawów należą:

  • Brak ruchów płodu lub bardzo intensywne ruchy.

  • Krwawienie z dróg rodnych.

  • Bóle w podbrzuszu i nagłe skoki ciśnienia.

Gabinet ginekologiczny w Jeleniej Górze

Dobra współpraca z lekarzem i regularne wizyty u ginekologa sprawiają, że ciąża staje się miłym okresem oczekiwania na dziecko. Dlatego warto wybrać dobrego i sprawdzonego lekarza, np. z Gabinetu Lekarskiego Andrzej Kałdonek z Jeleniej Góry. Pacjentki mogą liczyć na dużą wiedzę i doświadczenie, a także profesjonalne podejście. Oferta gabinetu obejmuje: antykoncepcję, badanie ginekologiczno-położnicze, HTZ, prowadzenie ciąży, cytologię, nowoczesne USG MEDISON 8000 LIVE.

Opracowanie:
Jelenia Góra, Armii Krajowej 1
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz