Materiał Partnera

Wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym – odpowiednie opony to bezpieczna jazda

Wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym – odpowiednie opony to bezpieczna jazda

Obowiązkiem każdego kierowcy jest dbałość, aby jego pojazd był sprawny i aby nie stanowił zagrożenia dla pasażerów i innych uczestników ruchu. Jednym z najważniejszych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo w aucie są opony. Niestety niekiedy zdarza się, że są one zaniedbywane przez część kierowców, co jest przyczyną wielu wypadków. Wystarczy jednak jedna wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym, abyśmy zdecydowanie zmniejszyli ryzyko wystąpienia tego typu zdarzeń.

Odpowiednie opony to podstawa

Opony to podstawa bezpieczeństwa jazdy, niezależnie od tego, jakim wozem dysponujemy, jaki jest jego rocznik i możliwości. To od nich między innymi zależy komfort naszej jazdy, spalanie, ale przede wszystkim droga hamowania. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dbałość o nie i regularne wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym, takim jak firma Jakubiec ze Szczecina. Zdecydowana większość kierowców poruszających się po naszych drogach odwiedza serwis opon przynajmniej dwa razy w roku. Obywa się to najczęściej wiosną i jesienią, podczas zmiany ogumienia z zimowego na letnie lub z letniego na zimowe. Jest to zabieg niezbędny ze względu na materiał, z którego są one wykonane, oraz ich właściwości jezdne, które sprawiają, że te typy opon przystosowane są do odpowiednich warunków pogodowych. Co prawda spora grupa kierowców decyduje się na jazdę na oponach całorocznych, niemniej jednak oni również powinni odwiedzać zakład wulkanizacyjny przynajmniej dwa razy w roku, choćby po to, aby przeprowadzić wyważanie kół lub sprawdzenie geometrii, gdyż te zabiegi również wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Oczywiście serwisy ogumienia oferują także naprawę opon, jednakże spora część usterek uniemożliwia ich dalszą eksploatację, co zazwyczaj wpływa na decyzję o zakupie nowego kompletu.

Kiedy nowe opony

Bez względu na to, czy w naszym aucie założone jest ogumienie wielosezonowe, czy stosujemy opony letnie i zimowe, niezbędna jest regularna kontrola stanu ich jakości. Poza oczywistymi uszkodzeniami, które sprawią, że nie będą się one nadawały do użytku, przeciętny kierowca decyzję o zakupie nowego kompletu ogumienia podejmuje na podstawie trzech wskaźników. Pierwszy z nich to wizualny stan ogumienia, a przede w szystkim stan bieżnika. Zazwyczaj znacznik wskazujący stan zużycia opony znajduje się w głównych rowkach bieżnika. Według obowiązujących w Polsce przepisów minimalna dozwolona głębokość bieżnika to 1,6 mm. Dodatkowo jeśli zauważymy na powierzchni opon jakiekolwiek podejrzane pęknięcia, pęcherze lub uwypuklenia, należy odwiedzić serwis wulkanizacyjny i zasięgnąć opinii specjalisty. Kolejnym elementem, który powinien skłonić nas do kupna, jest wiek używanego przez nas ogumienia. W tym przypadku eksperci zalecają, żeby nie stosować opon starszych niż siedmioletnie. Wynika to z faktu, że starzejąca się guma traci swoje właściwości, szybciej się zużywa i zwiększa się jej podatność na uszkodzenia. Trzecim wskaźnikiem jest przebieg, czyli liczba przejechanych na oponie kilometrów. Jest on dość trudny do ustalenia i w zależności od rodzaju opony może on się wahać od 40 tys. do 100 tys. kilometrów.

Sprawne ogumienie to podstawa prawidłowej eksploatacji pojazdu. Dbałości o opony nie można przecenić, natomiast zaniedbania mogą mieć fatalne konsekwencje.

Opracowanie:
Szczecin, Kadłubka 18c
tel. 91 422 27 52
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz