Artykuł sponsorowany

Wizyta u proktologa – kiedy powinniśmy się na nią zdecydować?

Wizyta u proktologa – kiedy powinniśmy się na nią zdecydować?

Proktologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń odbytnicy i odbytu – końcowych odcinków przewodu pokarmowego. Dolegliwości związane z hemoroidami czy szczeliną odbytu mogą być przykre i uciążliwe, co znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Niestety wstyd często powstrzymuje nas przed wizytą u lekarza. Nie powinniśmy z tym jednak zwlekać.

Najczęstsze schorzenia odbytu

Do najczęściej występujących schorzeń proktologicznych należą żylaki odbytu, czyli hemoroidy, szczelina odbytu, ropień odbytu oraz kłykciny kończyste. Każde z nich jest dużym problemem, a to ze względu na uciążliwe i bolesne objawy. Lekarze proktolodzy są jednak niechętnie odwiedzani przez pacjentów, a to ze względu na wstyd, jaki odczuwamy w związku z tego rodzaju problemami. Pamiętajmy jednak, że bez odpowiedniego leczenia narażamy się na wystąpienie niebezpiecznych powikłań. Konsultacja ze specjalistą będzie konieczna, jeśli:

  • zauważymy obecność krwi w kale;
  • pojawiają się zaburzenia rytmu wypróżnień;
  • odczuwamy świąd i pieczenie okolicy odbytu;
  • odczuwamy nagłe, krótkotrwałe bóle o dużym nasileniu;
  • cierpimy na nietrzymanie stolca;
  • czujemy dyskomfort, rozpieranie czy napięcia w okolicy odbytu.

Jedno z najczęściej występujących schorzeń, szczelina odbytu, to niegojąca się rana powstała w wyniku pęknięcia fragmentu skóry pokrywającej tylną część kanału odbytu i uszkodzenia błony śluzowej tej okolicy. Może wystąpić w każdym wieku, ale najbardziej narażone na nią są osoby między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Niekiedy występuje z innymi chorobami takimi jak choroba Leśniewskiego-Crohna, białaczka, kiła, gruźlica czy zakażenie wirusem HIV. Leczenie szczeliny odbytu ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych i obniżenie napięcia mięśnia zwieracza wewnętrznego. Wśród nowoczesnych metod terapii wymienić należy farmakoterapię oraz ostrzyknięcie szczeliny odbytu toksyną botulinową. W zaawansowanych przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne. Duże znaczenie ma też zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie do codziennej diety pokarmów z dużą zawartością błonnika.

Wizyta u proktologa

Wystąpienie któregoś z powyższych objawów to wyraźny sygnał, że powinniśmy udać się do lekarza. Na wizytę z proktologiem możemy umówić się w przychodni specjalistycznej takiej jak przychodnia Ober Clinic w Warszawie. Konsultacja obejmuje przede wszystkim wywiad z pacjentem, podczas którego lekarz musi poznać objawy, ich nasilenie i czas trwania oraz współistniejące schorzenia czy przyjmowane leki. Im więcej informacji może podać pacjent, tym szybciej lekarz postawi trafną diagnozę. Przeprowadzane jest również badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt, oraz anoskopowe. Pozwala ono ocenić napięcie mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu czy długość kanału odbytu. Diagnostyka może również zostać poszerzona o badania takie jak rektoskopia, a niekiedy też lekarz może zlecić wykonanie kolonoskopii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz