Materiał Partnera

Wizyta dziecka u dentysty – jak się do niej przygotować?

Wizyta dziecka u dentysty – jak się do niej przygotować?

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rosło zdrowo i rozwijało się prawidłowo. Z tego powodu dba o jego żywienie, stymulację oraz ogranicza wpływ negatywnych czynników. I chociaż u lekarza rodzinnego bywamy z naszymi pociechami bardzo często, to zapominamy o wizytach w gabinecie stomatologicznym, co jest poważnym błędem. W poniższym artykule radzimy, kiedy udać się z dzieckiem do dentysty i jak do tego spotkania przygotować siebie oraz dziecko.

Pierwsza wizyta jak najwcześniej

Pod opieką stomatologa dziecko powinno znaleźć się jak najwcześniej. Dobrym momentem do zaplanowania pierwszej wizyty będzie pojawienie się pierwszego zęba, a więc okres między szóstym a dwunastym miesiącem życia. Odwiedziny w gabinecie stomatologicznym powinny odbyć się najpóźniej około osiemnastego miesiąca życia.

Do momentu pojawienia się pierwszego zęba higiena jamy ustnej polega na przemywaniu dziąseł dziecka gazikiem zwilżonym wodą lub naparem rumiankowym. Kiedy dziecko zaczyna ząbkować, musimy sięgnąć po szczoteczki i pasty dla dzieci – pomoc stomatologa będzie tu nieoceniona. Doradzi on w wyborze odpowiednich środków oraz powie nam jak często i w jaki sposób myć zęby dziecka.

Konsultacja z dentystą da nam też obraz tego, jak powinna wyglądać zdrowa dieta naszego dziecka, jak wpływa ona na zdrowie dziecka, a ponadto też kiedy spodziewać się kolejnych mleczaków. Powinniśmy też omówić z nim kwestie karmienia butelką, ssania smoczka czy palca, ponieważ mogą one mieć wpływ na powstanie wady zgryzu.

Tak wczesne rozpoczęcie wizyt w gabinecie stomatologicznym pozwala przede wszystkim oswoić małego pacjenta z jego wnętrzem i oraz ewentualnymi badaniami, jakie później będzie wykonywał stomatolog. Unikniemy w ten sposób tak częstego u dzieci strachu przed dentystą. Regularne kontrole i stosowanie zaleceń lekarza już od momentu pojawienia się pierwszego zęba przyniesie też wiele korzyści w kolejnych latach życia dziecka, ponieważ znacząco zmniejszy prawdopodobieństwo konieczności leczenia.

Gabinet dentystyczny przyjazny dziecku

Wybór odpowiedniego specjalisty ma równie duże znaczenie, co odpowiednio wczesne rozpoczęcie wizyt. Powinniśmy wybrać stomatologa, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi oraz właściwe do nich podejście. Warto popytać znajome mamy o polecanych przez nich stomatologów.

Zaletą gabinetu stomatologicznego będzie wyposażenie, które przystosowuje go do wizyt dzieci, takie jak kącik do zabawy w poczekalni lub upominki dla dzielnych pacjentów w postaci dyplomu lub legitymacji. Produkcją tego rodzaju materiałów zajmuje się firma Mediaflor.

Przede wszystkim jednak pamiętajmy o tym, abyśmy sami nie stresowali się wizytą i przygotowali listę pytań, które chcemy zadać specjaliście. Będzie to fundament dla dalszej współpracy, która trwać będzie wiele lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz