Materiał Partnera

Witryna urzędu gminy – jak powinna wyglądać modelowa strona internetowa instytucji publicznej?

Witryna urzędu gminy – jak powinna wyglądać modelowa strona internetowa instytucji publicznej?

Dobrze zaprojektowana i wykonana strona urzędu powinna być miejscem przekazywania oficjalnych informacji w przejrzysty sposób. Wchodząc w witrynę, obywatele powinni intuicyjnie natrafić na interesujące ich treści i uzyskać dostęp do poszukiwanych informacji prawnych czy aktualności. Niestety, design wielu witryn pozostawia wiele do życzenia.

Zawartość witryny urzędowej

Strony urzędowe często kopiują informacje z Biuletynu Informacji Publicznej, zamieszczają listę linków do stron rządowych (niekiedy serwisów prawnych) i nie aktualizują informacji istotnych z punktu widzenia społeczności lokalnej. To duży błąd. Aby zaprojektować funkcjonalny, przejrzysty i pomocny serwis, należy zastanowić się, czego potrzebują obywatele i w jakim celu wchodzą na stronę urzędu. Witryna urzędowa to coś więcej niż zbiór suchych informacji prawnych i danych kontaktowych.

  • Informacje podstawowe

Każda witryna urzędu gminy posiada komplet informacji odnośnie do struktury urzędu, kompetencji poszczególnych departamentów i podstaw prawnych. To ważne, ale wciąż drugoplanowe informacje, które nie są interesujące dla przeciętnego obywatela.

  • Informacje o charakterze publicznym

Komunikaty o funkcjonowaniu placówek oświatowych i służby zdrowia, bieżące dane o stanie infrastruktury drogowej, opis planowanych inwestycji, zawiadomienia o awariach infrastruktury technicznej – to właśnie takie informacje są poszukiwane przez obywateli.

Jak zaprojektować innowacyjną stronę urzędową?

Nowoczesne urzędy, takie jak Urząd Gminy Brzeźnica, rozumieją potrzeby mieszkańców i zapewniają im pełen dostęp do rzetelnych informacji, regularnie aktualizowanych komunikatów, lokalnych inicjatyw i realizowanych projektów. Wchodząc na stronę, obywatele otrzymują uporządkowany zestaw informacji dotyczących funkcjonowania placówek zdrowia, oświaty i kultury, oraz informator lokalny. To sprawia, że strona urzędu staje się swoistą wizytówką miasta i pierwszym miejscem odwiedzanym przez potencjalnych inwestorów, turystów i osoby planujące osiedlić się w danej miejscowości.

Urząd Gminy Brzeźnica to kompleksowy serwis informacyjny, który porządkuje informacje ze wszystkich dziedzin życia i stanowi sprawdzone źródło wiedzy dla obywateli. Projektując witrynę urzędową, warto zachować równowagę między kwestiami związanymi z gospodarką, prawem, infrastrukturą drogową, turystyką i kulturą. Strona urzędu powinna mieć charakter kompleksowy i obejmować wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem lokalnej społeczności.
Opracowanie:
Brzeźnica, Krakowska 109
tel. 33 879 20 29
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz