Wiosenne porządki - jak się do nich przygotować?

Wiosenne porządki - jak się do nich przygotować?

Wiosenne porządki – jedni kochają, inni nienawidzą. Jeśli chcesz cieszyć się czystą przestrzenią i decydujesz się na gruntowne posprzątanie domu na wiosnę – przygotowaliśmy dla Ciebie plan, który z pewnością będzie przydatny i pomoże Ci w przeprowadzeniu prac. Dowiedz się, od czego zacząć i jak właściwie rozumieć ich sens. Sprawdź, czy warto posprzątać w domu na wiosnę.

Strony www Strony www

Co to jest wiosenne sprzątanie?

Gruntowne wiosenne sprzątanie jest tradycją już od wieków. Sprząta się wówczas dom i ogród w przygotowaniu dla nadchodzących letnich miesięcy, usuwa zagracenie, odkurza meble, i pozbywa się jakaś niechcianych rzeczy. Wiosenne sprzątanie domu jest również okazją do sprawdzenia wszelkich napraw, które należy wykonać wokół domu np. rynien i dachów. Proces wiosennego sprzątania może być zniechęcający, ale z kilkoma wskazówkami i sztuczkami, można go uczynić łatwiejszym i przyjemniejszym.

Przygotowanie do wiosennych porządków

Przygotowanie do wiosennego sprzątania powinno rozpocząć się od dokładnej oceny domu lub mieszkania. Zwróć uwagę na wszelkie obszary, które wymagają szczególnego zadbania, takie jak płytki i balkony. Mogą one wymagać dodatkowej uwagi podczas sprzątania. Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne do wiosennych porządków w domu materiały pod ręką, takie jak:

 • gąbki,

 • szmatki,

 • mopy,

 • miotły,

 • inne narzędzia do czyszczenia.

Dodatkowo, upewnij się, że zaopatrzysz się w specjalne środki czyszczące lub detergenty, które mogą być potrzebne do konkretnych zadań.

Kiedy rozpocząć wiosenne porządki?

W Polsce wiosenne porządki zazwyczaj rozpoczynają się pod koniec lutego lub na początku marca. To właśnie wtedy Polacy tradycyjnie rozpoczynają swoje rytuały wiosennych porządków. Uważa się, że im wcześniej rozpoczniesz wiosenne porządki, tym lepiej będzie Ci się wiodło przez resztę roku.

Wiosenne porządki – od czego zacząć?

Gruntowne sprzątanie trzeba zaplanować! Zrób plan wiosennych porządków, aby zaoszczędzić czas.

 1. Oceń stan pomieszczeń, które będziesz sprzątać oraz zewnętrza domu. Sprawdź, czy nie brakuje Ci jakichś środków czystości lub sprzętów potrzebnych do naprawy.

 2. Zaplanuj, w jakiej kolejności będziesz sprzątać pomieszczenia.

 3. Zawsze zaczynaj od wnętrza szafek, szaf, szuflad.

 4. W każdym pomieszczeniu – zacznij sprzątanie od góry do dołu, czyli od sufitu do podłogi. Dzięki temu unikniesz nanoszenia brudu na dopiero co wysprzątane przestrzenie,

 5. Sprzątaj sukcesywnie pomieszczenie po pomieszczeniu.

 6. Posprzątaj na zewnątrz – skoś trawę, jeśli już po zimie odrosła, zgrab liście, jeśli jeszcze jakieś się tam znajdują, przytnij gałęzie, umyj meble zewnętrzne, podlej rośliny.

Jakie czynności obejmuje wiosenne sprzątanie?

Jeśli planujesz wielkie, gruntowne sprzątanie domu, nie możesz zapomnieć o:

 • umyciu okien i drzwi oraz ścian, które tego wymagają (np. boazeria),

 • wypraniu firan, obrusów, pościeli, ręczników itp.,

 • umyciu podłóg,

 • wypraniu dywanów lub wykładzin,

 • wyczyszczeniu sprzętów (lodówki, piekarnika, kuchenki, mikrofali, zmywarki, kabiny prysznicowej itp.),

 • wyczyszczeniu mebli.

Pamiętaj, że jeśli ilość prac Cię przytłoczy, możesz skorzystać z pomocy firm sprzątających.

Trendy wiosennego sprzątania w Polsce

Trendy wiosennych porządków w Polsce skupią się na wprowadzeniu świeżości, lekkości i koloru do domów. Jasne kolory, takie jak biel i pastele będą popularnym wyborem dla ścian i mebli, podczas gdy jasne akcenty, takie jak kwiaty lub dzieła sztuki mogą dodać pop koloru do każdego pokoju. Dodatkowo, wiosną trzeba będzie uporządkować ogród, w tym wykonać takie prace, jak przycinanie drzew, aby ogrody wyglądały jak najlepiej, gdy nadejdzie cieplejsza pogoda i będziemy spędzać w nich więcej czasu. Warto także pomyśleć o odświeżeniu swojej szafy. Sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne Ci ubrania na wiosnę, wyciągnij je tak, aby były na wierzchu, przygotowane do używania. Bardzo ciepłe zimowe swetry, grube płaszcze i skarpety można schować głębiej. Porządki wiosenne mogą sprawić Ci wiele radości, jeśli je odpowiednio rozplanujesz. Zobacz również, jak utrzymać porządek w domu.

Opracowanie:
Małgorzata
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz