Artykuł sponsorowany

Wino słodkie a wytrawne - poznaj różnice

Wino słodkie a wytrawne - poznaj różnice

Wino słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne, a do tego białe, różowe, czerwone... Mnogość win na sklepowych półkach może przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza, jeśli w rodzajach wina nie orientujemy się zbyt dobrze i pijemy je wyłącznie od czasu do czasu lub kupujemy jako prezent. Poznaj różnice pomiędzy winami słodkimi i wytrawnymi – dzięki temu podczas kolejnych zakupów już nic cię nie zaskoczy!

 

Zazwyczaj przy wyborze wina kierujemy się wcześniejszymi doświadczeniami lub podpowiedzią na etykiecie. Często znajdziemy tam bardziej szczegółowe informacje, które podpowiedzą nam jaki smak będzie miał napój oraz do jakich dań będzie pasował. Tymczasem warto czasem wyjść poza swoją strefę komfortu i spróbować win, których dotychczas nie próbowaliśmy. Nie muszą to być od razu wina z górnej półki – z powodzeniem w granicach 20-30 złotych znajdziemy naprawdę dobre wino, które mogą pokochać nasze kubki smakowe.

 

Czym różnią się od siebie wina wytrawne i słodkie?

Różnica pomiędzy rodzajami wina zależy od pozostałości cukru, który pozostał po procesie fermentacji. W znacznym uproszczeniu wino składa się głównie z winogron oraz drożdży, które odżywiają się cukrem zawartym w owocach. W efekcie powstaje alkohol – czyli produkt uboczny procesów metabolicznych tych grzybów. Co ciekawe, alkohol, który wytwarzają drożdże jest dla nich trujący. Tym samym podczas jego produkcji giną.

Jeżeli cukier zostanie przefermentowany w całości mamy do czynienia z winem wytrawnym. W przypadku przerwania procesu fermentacji w odpowiednim momencie, a tym samym pozostawienia części cukrów możemy stworzyć wino półwytrawne, półsłodkie lub słodkie. O tym, z jakim rodzajem wina będziemy mieli do czynienia świadczy ilość cukru resztkowego w gramach na litr. To oczywiście znaczne uproszczenie, a cały proces produkcji wina jest bardziej skomplikowany. Jednak ten prosty opis dość dobrze tłumaczy różnice pomiędzy poszczególnymi winami.

 

Smak wina, a jego pochodzenie

Jest jednak jedno „ale”: ponieważ nie ma jednego, uniwersalnego wyznacznika, jaka pozostałość cukru świadczy o rodzaju wina, dla każdego regionu wino wytrawne lub słodkie będzie oznaczało coś innego – mówi specjalista ze sklepu Paleta WinNa przykład austriackie wino wytrawne we Francji byłoby określone jako półwytrawne. Z tego względu dwa wytrawne wina pochodzące z różnych państw mogą smakować zupełnie inaczej. O tym, jak bardzo słodkie będzie wino świadczy w większym stopniu pozostałość cukru, niż określenie znajdujące się na etykiecie.

Jednak to nie wszystko. Na smak wina wpływają również inne czynniki. Wino oznaczone jako wytrawne może smakować słodkawo, ze względu na obecność pektyn. Na odbiór wina wytrawnego jako bardziej słodkiego ma wpływ również zawartość alkoholu, kwasowość oraz garbniki. Z tego właśnie względu wspomnieliśmy, by nie ograniczać się do jednego rodzaju. Nawet, jeśli nie jesteśmy fanami cierpkiego wina wytrawnego czasem warto zaryzykować: wino o bardzo niskiej zawartości cukru resztkowego może mieć przyjemny, słodki posmak. Być może okaże się, że znajdziemy idealne wino do obiadu albo na romantyczną kolację.

 

Różnica w smaku win słodkich i wytrawnych

Jak już wspomnieliśmy, wino wytrawne nie zawsze musi smakować jak wytrawne. Jednak ogólnie rzecz biorąc zazwyczaj są to wina, w których nadrzędną cechą jest kwasowość. Wyczuwalna jest również obecność tanin, którą odczuwamy jako suchość w ustach. W przypadku win słodkich na pierwszy plan wybija się słodycz. Ponieważ zazwyczaj są to wina z zawartością cukru resztkowego powyżej 45 gramów na litr (a winach wytrawnych jest to zazwyczaj około 4 g/l) słodki smak przeważa nad wszystkimi innymi. Jeśli chodzi o wina pośrednie, czyli półsłodkie i półwytrawne ich smak balansuje pomiędzy tymi dwoma rodzajami. W winach półwytrawnych kwasowość jest ledwie odczuwalna. Wina półsłodkie są łagodniejsze od swoich słodkich odpowiedników i mogą być odbierane również jako półwytrawne z nutką słodyczy.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o winie wytrawnym i słodkim?

Wino wytrawne zawiera mniejszą zawartość cukru, a tym samym jest niskokaloryczne. Jeśli więc zwracamy uwagę na ilość kalorii lub zawartość cukru w pożywieniu wybierzmy raczej wino wytrawne lub półwytrawne. Są to również wina, które wykazują najwięcej działań prozdrowotnych – taniny są bogate w przeciwutleniacze, które powodują spowolnienie starzenia się skóry i powstawania wolnych rodników.

Wina słodkie same w sobie mogą być deserem. Jednak ze względu na dużą zawartość cukru powinny ich unikać osoby na diecie oraz zmagające się na przykład z cukrzycą.

 

Do jakich dań podaje się wino wytrawne, a do jakich słodkie?

Przyjęło się, że wina wytrawne podaje się do mięs: dziczyzny, wołowiny lub wieprzowiny. Jest doskonałe również do wyrazistych w smaku serów. Wino słodkie pasuje do deserów, owoców i orzechów. Nie ma jednak konieczności sztywnego trzymania się tych reguł. Wino słodkie może doskonale komponować się na przykład z wątróbką, a kwaśne wino wytrawne łagodzić smak bardzo słodkich bez. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji – warto więc spróbować z pozoru niepasujących do siebie smaków, by odkryć nowe, ciekawe połączenia.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz