Artykuł sponsorowany

Wino jako napój kojarzony z kulturą lub kolacją

Wino jako napój kojarzony z kulturą lub kolacją

Napoje alkoholowe możemy podzielić na wiele różnych rodzai wódka, piwo czy właśnie wino. W odróżnieniu od dwóch poprzednich reprezentantów napoi wyskokowych wino nie jest traktowane jako trunek grubiański czy barbarzyński, a cechują go słowa takie jak subtelny czy wyrafinowany, lecz z czego ta różnica wynika? Czy prawdą jest, że wino jest jak kobiety im starsze, tym lepsze?

Czym jest wino co odróżnia je od innych alkoholi?

Winem możemy nazywać każdy napój alkoholowy do którego produkcji doszło w wyniku procesu fermentacji moszczu winogronowego. Ciężko więc stwierdzić czy sama etymologia słowa wino wzięła sie od winogron czy było zupełnie na odwrót.

Historia wina jak i winiarstwa sięga czasów odległych wykraczających poza czas naszej ery. Roślina winorośli najprawdopodobniej pochodzi z obszaru Kaukazu. Natomiast pierwsze wzmianki o przemyśle winnym ukazują się na hieroglifach starożytnych Egipcjan i sięgają roku około 2900 przed naszą erą, następnie przestrzeń przemysłu winiarskiego rozprzestrzeniła się na Grecję, Rzym.

Wino miało wiele pierwotnych zastosowań w kulturach prekursorów dzisiejszych cywilizacji było używane zarówno w celach religijnych na przykład jako wino mszalne jak i niereligijnych jako trunek podawany na przyjęciach weselach, wiele przekazów starożytnych mówi o tym, że w czasach antycznych stanowiło także stały element diety pracowników fizycznych z Egiptu Rzymu czy Grecji

Rodzaje Win

Wino możemy kategoryzować zważając na wzgląd jego różnych właściwości w tym:

Kolor wina

Generalnie wina dzielimy mając na uwadze ich kolor. Wyróżniamy trzy podstawowe barwy wina – czerwony, biały i różowy.

Wino czerwone powstaje głównie z czarnej lub czerwonej odmiany winogron. Barwa wina przechodzi z koloru ciemnoczerwonego aż do jasnoczereśniowego, taka koloryzacja wynika bezpośrednio z procesu maceracji który uwalnia barwnik zawarty w skórkach owoców.

Czerwone wino nie jest tak lekkie jak białe, dlatego też serwuje się je do ciężej strawnych potraw. Popularne jest przekonanie, że wino czerwone podaje się w temperaturze około 20 stopni. Jeśli interesowałoby nas zamówienie jednych z najlepszych win dostępnych na międzynarodowym rynku alkoholowym to na pewno ciekawą opcją okaże się Sopot Beverages oferująca specyfiki najwyższej jakości

Wino białe jest produkowane się zazwyczaj z winogron białych i zielonych. Podczas jego produkcji nie zachodzi maceracji – wino tworzy się poprzez fermentację soku bądź samego moszczu. Barwa wina zależy bezpośrednio od szczepu winogron, winifikacji oraz stopnia starzenia – może być przeźroczysta, wyjątkowo jasna, a także zielona, słomiana, żółtawa, oraz przypominająca kolor herbaty. Tę ostatnią barwę uzyskuje się dzięki tradycyjnej metodzie gruzińskiej produkowania win białych. Fermentacja moszczu razem z sokiem sprawia, że kolor wina jest w kolorze herbaty. Zazwyczaj wino białe jest nieco bardziej orzeźwiające i kwaśniejsze od pozostałych win.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz