Artykuł sponsorowany

Windy dla niepełnosprawnych – życie bez barier

Windy dla niepełnosprawnych – życie bez barier

Osoby poruszające się na wózku w codziennym życiu muszą mierzyć się z wieloma trudnościami. Ograniczenia, które wynikają z ich chorób, można złagodzić, korzystając z nowoczesnych rozwiązań, takich jak windy i platformy dla osób niepełnosprawnych.

Schody – przeszkoda nie do pokonania

Dla zdrowej, poruszającej się o własnych siłach osoby schody nie stanowią żadnej przeszkody. Nieco trudniej je pokonać osobom starszym i słabszym, zwłaszcza kiedy muszą wejść na najwyższe piętro. Natomiast dla osób z niepełnosprawnością ruchową nawet kilka stopni jest barierą nie do przebycia. Nie sposób pokonać ich na wózku bez czyjejś pomocy. Próbując zrozumieć problemy osób niepełnosprawnych, warto przypomnieć sobie, ile razy dziennie wchodzimy lub schodzimy po schodach i pomyśleć, co by było, gdybyśmy nie mogli ich pokonać. Kiedyś architekci, projektując budynki, nie brali pod uwagę potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dlatego dziś trzeba naprawiać ich błędy. Na szczęście na rynku istnieją rozwiązania, które można zamontować nawet w zabytkowych, nieprzystosowanych do wózków inwalidzkich budynkach.

Windy dla niepełnosprawnych

W związku z różnymi potrzebami i ograniczeniami panującymi w starszych budynkach, na rynku można znaleźć wiele rozwiązań dopasowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wśród nich dużą popularnością cieszy się podnośnik pionowy – najbardziej przypominający zwykłą windę. Urządzenia tego typu poruszają się pionowo, pokonując kilka poziomów w szybie. W windzie niepełnosprawnej osobie mogą towarzyszyć inni użytkownicy. Tego rodzaju podnośniki najczęściej występują w odpornej na warunki atmosferyczne wersji zewnętrznej. Są bardzo wygodne dla ich użytkowników. Stosuje się w nich wiele zabezpieczeń i nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wszystko to sprawia, że windy tego typu stosuje się często w szkołach, urzędach czy pensjonatach. Ze względu na to, że winda montowana jest na zewnątrz, można ją wykorzystać nawet w zabytkowych budynkach. W miejscach, w których z różnych względów nie można skorzystać z tego rodzaju urządzenia dźwigowego, montuje się platformy przyschodowe. One również pozwalają skutecznie likwidować bariery architektoniczne. Montuje się je na ścianie przy schodach. Platformy poruszają się po szynach, przewożąc osobę na wózku inwalidzkim. Najnowsze urządzenia tego typu są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu korzystanie z nich jest stosunkowo łatwe. Platformą steruje się przy pomocy pilota albo specjalnego panelu. Montuje się je zwykle w blokach lub domach wielomieszkaniowych.

Profesjonalny montaż

Tak jak tradycyjne windy, podnośniki dla osób niepełnosprawnych wymagają fachowego montażu i serwisowania. Ze względu na ich przeznaczenie, trzeba szczególną wagę przyłożyć do bezpieczeństwa. Dlatego warto skorzystać z usług firmy Winda. K. Kwaśniewski, J. Magin, która w swojej ofercie ma nie tylko montaż wind dla osób niepełnosprawnych, ale także całodobowe pogotowie dźwigowe, dzięki czemu zatrudniani przez nią fachowcy mogą naprawić usterkę w każdej chwili.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz