Artykuł sponsorowany

Winda w budynku – jak powinna wyglądać konserwacja?

Winda w budynku – jak powinna wyglądać konserwacja?

Znajdziemy je w wielu budynkach. W tych nowych są planowane już na etapie projektu, starsze obiekty są modernizowane, by mogły w nich działać. Wykorzystywane są zarówno w biurowcach, jak i budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej. Windy niosą ze sobą wiele korzyści, między innymi usprawniają poruszanie się po budynku i pozwalają w krótkim czasie pokonać wiele pięter.

Dźwigi osobowe i towarowe

Winda to rodzaj dźwigu zamontowanego na stałe, obsługującego stale poziomy. Wyposażona jest w podstawę ładunkową poruszającą się wzdłuż prowadnic i może służyć do przewozu osób i towarów.

Jej historia sięga czasów starożytnych, ale obecnie stosowane rozwiązania opierają się najczęściej na napędach elektrycznym i hydraulicznym. Napęd elektryczny nazywany jest też inaczej linowym, wykorzystuje on wciągarkę napędzaną silnikiem elektrycznym. Winda hydrauliczna wyposażona jest w napęd realizowany pompą hydrauliczną.

Urządzenia dźwigowe tego rodzaju podzielić możemy według kilku kryteriów. Ze względu na ich zastosowanie wyróżniamy dźwigi osobowe i osobowo-towarowe, dźwigi towarowe, a także windę szpitalną, teatralną, budowlaną oraz specjalną.

Ze względu na zastosowane technologie oraz wymogi bezpieczeństwa, jakie muszą spełniać urządzenia dźwigowe, ich montażem zajmować musi się profesjonalna firma. Kompleksowe usługi montażu i serwisu wind oferuje Zakład elektromechaniki dźwigowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Regularne przeglądy i konserwacja

W obiektach takich jak szpitale, czy inne miejsca publiczna sprawna winda stanowi podstawę wydajnego funkcjonowania budynku. Konserwacja urządzeń dźwigowych musi być zlecona doświadczonej w tej sferze firmie, która zapewni nie tylko doraźne naprawy, ale zajmie się długotrwałą obsługą.

Jak w przypadku innych instalacji konieczne są regularne przeglądy oraz związany z ich wynikami serwis dźwigów. Powinien on objąć przede wszystkim działania profilaktyczne, czyli regulacje, smarowanie, wymiany zużytych i uszkodzonych części.

Z myślą o nieprzewidzianych usterkach zapewnić musimy też dostęp do pogotowia dźwigowego, które będzie w stanie udzielić pomocy w każdej chwili, a także przeprowadzić szybką naprawę windy, co pozwoli uniknąć dezorganizacji pracy w obiekcie.

Pamiętajmy też o tym, że urządzenia dźwigowe każdego rodzaju muszą pozytywnie przejść badania Urzędu Dozoru Technicznego, który decyduje o dopuszczeniu ich do użytku. Badania te obejmują zarówno sprawdzenie stanu urządzenia, jego wyposażenia oraz oznakowania, jak i przeprowadzenie prób technicznych przed uruchomieniem i w warunkach pracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz