Materiał Partnera

Wiklina – jakie są metody jej obróbki?

Wiklina – jakie są metody jej obróbki?

Różnego rodzaju produkty z materiałów całkowicie naturalnych cieszą się coraz większą popularnością ze strony polskich klientów. Taki stan rzeczy możliwy jest dzięki wielu czynnikom. W zdecydowanej większości przypadków są to wyroby charakteryzujące się ogromną wytrzymałością oraz ponadczasową elegancją i estetyką. Doskonałym przykładem jest w tym przypadku wiklina. Co warto o niej wiedzieć?

Wiklina jako materiał

Wiklina to nic innego niż młode pędy kilku gatunków wierzb. Materiał ten pozyskiwany jest przede wszystkim z wierzby amerykańskiej, wierzby wiciowej, wierzby migdałowej oraz wierzby purpurowej. W niektórych przypadkach odnaleźć można również inne gatunki tego drzewa, aczkolwiek na skalę produkcyjną wykorzystywaną są one stosunkowo rzadko. Zastosowanie wikliny to wytworzenia konkretnych produktów niesie ze sobą wiele bardzo pożądanych korzyści. O czym konkretnie mowa?  Wspomnieć trzeba o tym, iż są to wyroby bardzo odporne na warunki środowiskowe.

Fakt ten powoduje, iż produkty wikliniarskie znajdują w życiu codziennym bardzo szerokie, i co wyda się ważniejsze, niezwykle uniwersalne zastosowanie. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, ile wysiłku trzeba włożyć w to, aby w ogólne pozyskać materiał zasadniczy. Wszystko zaczyna się oczywiście od sadzenia, następnie przechodzi do koszenia i sortowanie wikliny. Kolejne etapy to gotowanie i korowanie. Niemniej jednak, aby pędy wierzby nabrały konkretnych cech, najpierw muszą zostać poddane procesowi obróbki. Istnieje kilka powszechnie stosowanych jej rodzajów. Jak się to odbywa?

Obróbka wikliny – rodzaje

Pierwszym rodzajem obróbki wikliny jest moczarkowanie. Odbywa się w moczarkach naturalnych, czyli zbiornikach takich jak potoki, stawy, jeziora, czy rozlewiska. Wykorzystywane są również moczarki sztuczne. Proces moczarkowania rozpoczyna się wczesną wiosną i w zależności od warunków pogodowych trwa od 3 do 6 tygodni. Kiedy na pędach pojawią się liście, rzemieślnicy przystępują do korowania. Uzyskana w ten sposób biała wyklina, chroniona jest następnie przed słońcem i deszczem.

Kolejnym popularnym rodzajem obróbki wikliny jest pędzenie, odbywające się w sztucznych zbiornikach wodnych, umieszczonych w budynkach, w których z łatwością można utrzymać na stałym poziomie parametry takie jak wilgotność i temperatura wody.

Nie można nie wspomnieć również o gotowaniu wikliny. Obróbka ta wykonywana jest w kotłach żelaznych o różnych wymiarach. Uzyskana w tym procesie wiklina czerwona suszona jest później na słońcu.

Ostatnim rodzajem obróbki jest parzenie wikliny, polegające na jej parowaniu w specjalistycznie zaprojektowanych kotłach pod ciśnieniem 2 lub 3 atmosfer.Zadaniem każdej z metod jest nadanie pędom wierzby nieco innych cech fizycznych, które niezbędne są do stworzenia konkretnego produktu. O tym, ile wyrobów produkowanych jest  wikliny, z łatwością można przekonać się, analizując ofertę asortymentową najbardziej renomowanych producentów, do których zdecydowanie zalicza się Wikland. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej firma zdążyła wyrobić sobie opinię jednej z najlepszych w skali całego kraju. Wszyscy klienci, zarówno ci hurtowi, jak i indywidualni, mogą liczyć na indywidualne podejście, rzetelne doradztwo i partnerską atmosferę współpracy.

Opracowanie:
Chojnów, Partyzantów 23
tel. 22 790 23 79
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz