Materiał Partnera

Wierne kopiowanie figur dzięki technologii 3D

Wierne kopiowanie figur dzięki technologii 3D

Technologie 3D są krokiem w przyszłość, który już postawiliśmy. Dzięki digitalizacji trójwymiarowej można wiernie kopiować figury, które znajdują się w muzeach czy kościołach , odwzorowując nawet najbardziej skomplikowane obiekty. W technologii 3D wykorzystywane są skanery 3D, ale nie tylko. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób można uzyskać kopie wierne oryginałowi, posługując się nowoczesnymi metodami.

Skanowanie 3D

Pierwszym etapem kopiowania figur dzięki technologii 3D jest skanowanie trójwymiarowe – mówi nasz rozmówca z firmy Scanning 3D. Dokładny skan, składający się z tzw. chmury punktów XYZ, pozwala uzyskać wirtualny prototyp rzeźby. Skanery te są bardzo precyzyjne, pozwalają odzwierciedlić nawet najbardziej skomplikowane detale. Rzeczywisty kształt i kolor obiektu zostaje przeniesiony do wirtualnej przestrzeni, aby następnie wykonać wydruk 3D bądź frezowanie CNC. Czym różnią się od siebie niniejsze procesy?

Druk 3D czy frezowanie CNC

Realizacja projektów uzyskanych dzięki skanowaniu 3D może się odbyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest druk 3D, drugim zaś frezowanie CNC. Druk 3D służy urzeczywistnieniu obiektu pochodzącego z wirtualnej przestrzeni metodą np. FDM (Fused Deposition Modelling), która polega na warstwowym osadzaniu tworzywa termoplastycznego. Frezowanie CNC z kolei jest metodą zautomatyzowanej obróbki w gotowym bloku np. drewna przez wykorzystanie procesów skrawania. Wszystko dzięki obracającemu się w wielu osiach frezowi, który wcina się w materiał, z którego wykonana będzie figura i odcina jego nadmiar.

Kopiowanie figur szansą na ich publiczne udostępnianie

Dzięki technologii 3D wierne kopiowanie figur umożliwia publiczne udostępnianie bezcennych zabytkowych figur poza pilnie strzeżonymi magazynami, a także pozwala odtworzyć niezachowane fragmenty figur (nawet całe figury, których wizerunki zachowały się jedynie na fotografiach). Technologia 3D jest wielce pomocna przy odtwarzaniu niekompletnych w figury ołtarzy kościelnych, kaplic, czy elewacji budynków. Kopie pozyskane technologią 3D są dokładnym odzwierciedleniem oryginału, dzięki czemu zabezpiecza się dla potomności i chroni przed zniszczeniem właściwe zabytki.

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz