Materiał Partnera

Wiele rodzajów i szerokie zastosowanie palet

Wiele rodzajów i szerokie zastosowanie palet

Transport towarów o gabarytach i wadze większych niż dopuszczalne dla standardowych przesyłek, wykonywany jest zazwyczaj za pomocą specjalnych palet. To drewniane konstrukcje, które umożliwiają stabilne przewożenie rozmaitych ładunków. Są bardzo solidne, a ich wykorzystywanie stało się w transporcie i logistyce powszechne. Jakie konkretnie rodzaje palet są najpopularniejsze i kiedy się je stosuje?

Ujednolicone wymiary

Palety zaprojektowane są w taki sposób, by zapewnić ich sprawne transportowanie za pomocą wózków widłowych. Dlatego stworzono tzw. europaletę, czyli drewnianą konstrukcję o ujednoliconych, standardowych wymiarach. Dzięki temu większość wózków widłowych bezproblemowo radzi sobie z ich przewozem, a specjalnie przystosowane hale oraz magazyny są w stanie przechowywać spore ilości palet. Stosowanie ich w charakterze sztywnego podłoża pod ładunek przeznaczony do transportu jest obecnie bardzo popularne. Dzięki wytrzymałości drewna, standardowa europaleta jest w stanie wytrzymać obciążenie wynoszące nawet ponad tonę. Należy jednak pamiętać, że musi być to produkt wykonany solidnie – takie palety znajdziemy w ofercie firmy Ventura prowadzonej przez Piotra Mrozka. Mimo wprowadzenia standardowych wymiarów drewnianych konstrukcji, istnieje kilka najważniejszych typów palet. Przy dostarczaniu produktów, które podczas odbioru nie są rozładowywane, najkorzystniejszym rozwiązaniem będą palety jednorazowe. Z kolei produkty o zwiększonej wytrzymałości, wykorzystywane w transporcie farb, nawozów, środków czystości czy lakierów, to palety chemiczne.                                          

Naprawa i recykling

Palety są konstrukcjami wykonanymi z drewna, dlatego istnieje możliwość ich naprawy. W przypadku uszkodzeń mechanicznych warto skonsultować się z profesjonalną firmą kompleksowo zajmującą się paletami, która oszacuje koszt ewentualnej reperacji. Nierzadko nie jest to opłacalne, dlatego możemy się też zdecydować na pozostawienie palety w specjalistycznym zakładzie zajmującym się recyklingiem drewna. Okazuje się bowiem, że ze zużytych palet z powodzeniem można wykonać nowe produkty. Odzyskiwanie palet drewnianych to w głównej mierze ich demontaż oraz zastąpienie uszkodzonych fragmentów nowymi lub ich pełna regeneracja. Jak się zatem okazuje, palety drewniane to produkt niezwykle przystępny. Atrakcyjna cena w połączeniu ze sporą wytrzymałością sprawiła, że palety są nieodłącznym elementem w logistyce i transporcie. Wybór odpowiedniej konstrukcji daje pewność, że ładunek będzie przewieziony stabilnie. Ewentualne uszkodzenia powstałe przy eksploatacji palety można z powodzeniem naprawić, co również jest jej atutem. Warto jednak korzystać z usług renomowanych firm zajmujących się drewnianymi paletami. Ich doświadczenie oraz zaplecze techniczne pozwala na uzyskanie produktów najwyższej jakości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz