Artykuł sponsorowany

Wiązanki pogrzebowe – jakie kwiaty wybrać na cmentarz?

Wiązanki pogrzebowe – jakie kwiaty wybrać na cmentarz?

Uroczystość pochówku przez stulecia wiązała się z tradycjami wypracowanymi przez różne grupy i kręgi społeczne. Kwiaty są nieodłącznym elementem ceremonii. Pojawiają się w kaplicy lub domu pogrzebowym, tworząc oprawę dla ostatniego pożegnania. Są też częścią wieńców i wiązanek, które bliska rodzina i zaproszeni goście przynoszą na grób. Czy każdy gatunek kwiatów jest odpowiedni na taką okazję?

Kwiaty pogrzebowe w tradycji

Tak na Kaszubach, Mazurach czy u górali, jak i w środowisku miejskim kultywowane są pewne obyczaje związane z pochówkiem, przekazywane z pokolenia na pokolenie i wrastające w kulturę danego środowiska. Nieodłącznym elementem pożegnania w naszym kręgu kulturowym są wiązanki pogrzebowe.

Jednym z najbardziej charakterystycznych kwiatów nagrobnych od niepamiętnych czasów była kalia, która tak przyrosła do obrządku pogrzebowego, że wręczenie jej komuś z okazji imienin czy jubileuszu uważano za prawdziwe faux pas. Kalie wybierane były do wiązanek pogrzebowych zarówno z uwagi na ich nostalgiczny, dostojny wygląd, jak i z powodu kolorystyki. Obrządki wymagają bowiem żałobnej symboliki, w którą wpisują się też neutralne kolory: czerń i biel.

Obok kalii często wybieranymi kwiatami na cmentarz są chryzantemy. Szczególnie często w wieńcach umieszcza się te w białym kolorze lub złote, które symbolizują jesień życia, spokój i nostalgię. Poza symboliczną wartością, kwiaty te wybiera się ze względów praktycznych – są bardzo trwałe, dlatego wiązanka z chryzantem przetrwa na grobie nawet kilka tygodni.

Moda na kolorowe bukiety

Trendy, jakie rządzą wieloma aspektami naszego życia, oddziałują także na sferę organizacji, oprawy i aranżacji pogrzebów. W ostatnich latach ceremonie stają się bardziej nowoczesne i coraz częściej odbiegają od religijnych tradycji, często są nawet całkowicie świeckie. Równie nowe jest podejście do wystroju domów pogrzebowych czy designu cmentarnych wiązanek.

W ofercie nowoczesnych firm usługowych, takich jak Witwicka Bożena. Zakład pogrzebowy, można znaleźć bogaty wybór wiązanek, które wpisują się zarówno w tradycję, jak i w nową, kolorową modę. Obok klasycznych wieńców z kalii, gerber czy dostojnych lilii można też znaleźć wielobarwne kompozycje, bardziej radosne, łączące w sobie np. powagę róż ze słonecznym odcieniem koreanek i bielą gipsówki. Modne są też wieńce i wiązanki ze słoneczników, bogate kompozycje z drobniutkich kwiatów łączonych w małe bukieciki, a także zestawy mieszane z wielu gatunków.

Indywidualizm i oddawanie hołdu zmarłym

Cechą, która obecnie rządzi naszymi decyzjami jest często potrzeba wyróżniania się w otoczeniu. Minęły już czasy, kiedy osoba przychodząca na pogrzeb z bukietem stokrotek traktowana była z pogardą. Obecnie niewiele zostało z obowiązkowych reguł, a urządzając pochówek najbliższym większość osób stara się dopasować jego charakter do poglądów, stylu życia czy  preferencji estetycznych – własnych lub zmarłego. Na groby trafiają więc nie tylko dostojne kalie i chryzantemy, ale kolorowe bukieciki stokrotek czy niezapominajek.

Istnieją jednak takie elementy, które nie powinny trafiać do wieńców pogrzebowych. Zalicza się do nich kolorowe wstążeczki czy plastikowe dekoracje. Pomijając kolorystykę, należy pamiętać, że wskazane jest zachowanie powagi oraz pragmatyzm, czyli wybór kwiatów, które przetrwają na grobie przynajmniej kilka dni.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz