Materiał Partnera

Wiatrówki – sprężynowe, na CO2, PCA, PCP. Jaki napęd wybrać?

Wiatrówki – sprężynowe, na CO2, PCA, PCP. Jaki napęd wybrać?

Wiatrówki różnią się nie tylko wyglądem i długością lufy, ale przede wszystkim napędem. To on decyduje o tym, jak będzie wyglądała mechanika strzału. Wybór napędu zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj strzelectwa planujemy uprawiać. Jeśli zupełnie nie wiesz, czym kierować się przy wyborze i jakie opcje są dostępne na rynku, zapraszamy do lektury.

Tradycyjne wiatrówki sprężynowe

Sprężyna to najbardziej klasyczne rozwiązanie stosowane w wiatrówkach. Aby oddać strzał, trzeba ją najpierw naciągnąć. Następnie, naciskając spust, wywołujemy jej gwałtowne zwolnienie, które wytwarzając ciśnienie w cylindrze wypycha śrut z lufy. Naciągu sprężyny dokonywać możemy na różne sposoby – albo za pomocą złożenia (złamania) lufy, albo z użyciem specjalnej dźwigni umieszczonej pod nią lub obok łoża.

Główną zaletą wiatrówek sprężynowych są niskie koszty eksploatacji – nie potrzebujemy do nich bowiem nabojów gazowych. Ich inną charakterystyczną cechą jest też występowanie dużego odrzutu przy strzale. Dla jednych stanowi to wadę, dla innych zaś zaletę, ponieważ dodaje tej czynności realizmu. Odrzut może jednak utrudniać początkującym naukę, szczególnie jeśli chodzi o celność. Klasyczne wiatrówki sprężynowe, mimo stosowania „przestarzałej” technologii wciąż znajdują sobie bardzo wielu zwolenników, także wśród ekspertów. Wiatrówkę wyposażoną w ten lub inny napęd oraz części zamienne i akcesoria możesz wygodnie zakupić w sklepie AK Hobby Artykuły wojskowe i militarne Andrzej Kliszewski.

Wiatrówki na CO2

Napęd gazowy na naboje z dwutlenkiem węgla jest zdecydowanie wygodniejszy w stosowaniu niż ten sprężynowy. Wiatrówka wyposażona w taki mechanizm nie daje odrzutu, a dzięki jednemu nabojowi wykonać można około 60 strzałów, bez konieczności wykonywania naciągu. Niektóre modele mają możliwość zamontowania magazynka, który pozwala na oddawanie strzałów jeden po drugim, bez konieczności przeładowania. Wpływa to na realizm użytkowania wiatrówki, upodabniając ją znacząco do broni palnej. Rozwiązanie to ma zatem wielu zwolenników.

Systemy PCA (Pre Charged Air) i PCP (Pre Charged Pneumatics)

Wiatrówki z systemem PCA łączą w sobie zalety modeli sprężynowych i na CO2. Posiadają one specjalną dźwignię, zwaną pompką, której ruchami sprężamy powietrze, wystrzeliwujące śrut z lufy. Tego typu wiatrówki są tanie w utrzymaniu oraz pozbawione nieprzyjemnego odrzutu i lekkie. Są również precyzyjne, a dzięki systemowi „pompki” sami możemy regulować moc wystrzału. To dobry mechanizm dla początkujących, którym nie zależy na realizmie.

Nowoczesne wiatrówki PCP są zaś wyposażone w najbardziej zaawansowany mechanizm. Za wyrzut śrutu również odpowiada tu sprężone powietrze, jednak jest ono magazynowane w specjalnym zbiorniku, który wystarcza na oddanie wielu strzałów. Ich niewątpliwą zaletą jest doskonała celność i wygoda użytkowania, są również lekkie i wytrzymałe. To rozwiązanie, które pozwoli na efektywny trening zarówno początkującym, jak i zaawansowanym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz