Materiał Partnera

Wiatrówka karabin czy wiatrówka pistolet? Jak wybrać?

Wiatrówka karabin czy wiatrówka pistolet? Jak wybrać?

Początkujący adept strzelectwa, chcąc kupić swoją pierwszą wiatrówkę, napotyka dylemat – wybrać karabin czy pistolet? Oba rodzaje mają swoje zalety i nieco inne przeznaczenie. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie i jak dokonać wyboru modelu, z którego będziesz najbardziej zadowolony, bo rozpoczynając swoją przygodę ze strzelaniem, warto od razu postawić na porządny sprzęt.

Wybierając swój pierwszy ekwipunek strzelecki dobrze jest skorzystać z usług sklepu prowadzonego przez prawdziwych ekspertów i pasjonatów, którzy udzielą Ci porady. Sklep AK Hobby Artykuły wojskowe i militarne Andrzej Kliszewski to właśnie takie miejsce. Kupisz w nim wysokiej klasy, bezpieczne wiatrówki, niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz.

Wiatrówka krótka (pistolet)

Wiatrówki krótkie przyciągają przede wszystkim realistycznym wyglądem oraz zbliżonym do prawdziwej broni palnej mechanizmem obsługi. Są także bardziej poręczne, łatwiej je ze sobą zabrać, na przykład na wyjazd. Nadają się doskonale do oddawania strzałów z bliskiej odległości (do 15 metrów), co sprawia, że to doskonałe narzędzia do wprawienia się w strzelaniu. Wiatrówki pistolety są co prawda mniej precyzyjne, ale pozwalają na szybsze oddawanie strzałów.

Jak wybrać odpowiednią wiatrówkę krótką? To zależy od jej przeznaczenia. Jeśli interesuje Cię przede wszystkim rekreacyjne strzelanie oraz jak najbardziej realistyczny wygląd, wybierz jedną z replik prawdziwych pistoletów. Są one wyposażone najczęściej w mechanizm na CO2, który pozwala na oddawanie bardzo szybkich strzałów. Przy zakupie warto zwrócić uwagę szczególnie na aparycję, kierując się własnymi preferencjami. Ważna będzie także pojemność magazynka – większa wpływa na wygodę. Istotnym parametrem jest też prędkość początkowa śrutu. Im wyższa, tym większą precyzję strzału można osiągnąć.

Jeśli zaś zależy Ci jednak głównie na trenowaniu oka i ręki, lepiej wybrać pistolet pneumatyczny w systemie PCA lub PCP, który pozwala na osiągnięcie większej precyzji i powtarzalności strzałów. Takie modele nie są replikami broni ostrej, służą do strzelania sportowego i rekreacyjnego. Przy zakupie dobrze zwrócić uwagę na dokładność wykonania pistoletu oraz prędkość wylotową śrutu. Przyda się też możliwość regulacji przyrządów celowniczych.

Wiatrówka długa (karabin)

Wiatrówki karabinki nadają się do strzelania na dłuższe dystanse, mają też większą moc. W połączeniu z długą lufą przekłada się to na ich zdecydowanie większą celność. Śrut wystrzeliwany z takiej broni jest też bardziej widoczny na tarczy. Długie wiatrówki są zdecydowanie mniej poręczne oraz cięższe od pistoletów, ich przenoszenie sprawia więc już pewien kłopot. Dużym atutem tego typu broni jest jednak możliwość przyjęcia odpowiedniej pozycji strzeleckiej, nawet przez początkujących. To zatem doskonałe modele do treningu.

Wybór konkretnego karabinka również zależy od naszych preferencji i jego przeznaczenia. Tego typu wiatrówki mogą posiadać zarówno dużą siłę i zasięg, jak i dawać możliwość szybkiego wystrzeliwania śrutu. Różnią się one między innymi napędem, kalibrem
czy prędkością początkową wystrzału.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz